W jakim kraju mieszkańcy czują się najszczęśliwsi?

Kategorie: 

Źródło: Gallup-Healthways
Jak wynika z raportu Gallup-Healthways, Panama jest krajem w którym mieszkańcy czują się najszczęśliwsi. Natomiast na samym końcu tego rankingu możemy znaleźć Syrię i Afganistan. Na którym miejscu znalazła się Polska?

 

Raport powstał na podstawie badań, w ramach których zapytano o poziom dobrobytu 133 tysiące osób ze 135 krajów z całego świata. W jego skład wliczono pięć elementów. Pierwszym z nich jest celowość, czyli zadowolenie z tego co się robi oraz motywacja w realizacji swoich celów. Drugi to społeczność - relacje z innymi ludźmi, otrzymywane przez nich wsparcie oraz miłość.

 

Kolejnym elementem są finanse, lub jak określił to raport, "zarządzanie życiem gospodarczym w celu zredukowania stresu i zwiększenia bezpieczeństwa"; społeczeństwo, czyli zadowolenie z miejsca w którym się żyje i poczucie bezpieczeństwa; oraz element "fizyczny", w którego skład wchodzi zdrowie i energia.

 

Do krajów, w których mieszkańcy czują się najbardziej szczęśliwi, zaliczono wg. kolejności: Panamę, Kostarykę, Danię, Austrię, Brazylię, Urugwaj, Salwador, Szwecję, Gwatemalę i Kanadę. Na samym końcu listy umieszczono Gruzję, Chorwację, Benin, Ugandę, Madagaskar, Czad, Demokratyczną Republikę Kongo, Haiti oraz Afganistan i Syrię.

 

Jak wypadła Polska? Według raportu, nasz kraj zajmuje 59. miejsce. 18% osób ankietowanych wskazało na celowość, 20% na społeczeństwo, 21% wyraziło fizyczne zadowolenie a 26% - społecznościowe. Co ciekawe, najwyższy wynik (31%) uzyskał element "finanse". W raporcie możemy przeczytać, że:

 

"Imponujące wyniki gospodarcze Polski w ciągu ostatniej dekady, szczególnie w czasie globalnego kryzysu finansowego, pozwoliły Polakom dogonić bogatsze społeczeństwa europejskie pod względem PKB na mieszkańca i cieszyć się jakością życia, której wcześniej nie doświadczyli. Pomyślne przejście od gospodarki centralnie planowanej do rynkowej bez dramatycznego wzrostu nierówności w dochodach pomaga wyjaśnić, dlaczego dobrobyt Polaków w wielu elementach jest o wiele bardziej wyrównany z krajami Europy Zachodniej, niż z krajami byłego Związku Radzieckiego"

 

Twórcy raportu tłumaczą również, że wysoki poziom bezrobocia wyjaśnia, dlaczego Polacy nie są zadowoleni z życia w swoim społeczeństwie oraz dlaczego osoby młode i wysoko wykwalifikowane masowo wyjeżdżają z kraju. W 2013 roku aż 23% dorosłych ankietowanych wyjechałoby na stałe do innego kraju, gdyby tylko była taka okazja.

 

Porównując Polskę do całej Europy, elementy takie jak celowość, społeczność czy "fizyczność" jest niemal na takim samym poziomie. Różnicę można już zauważyć, porównując zadowolenie finansowe (Polska - 31%, Europa - 37%) oraz związane ze społeczeństwem (Polska - 20%, Europa - 28%).

 

Badanie wskazuje, że w skali światowej, mieszkańcy Europy są najbardziej zadowoleni ze swoich finansów. Natomiast wszystkie pozostałe elementy mają najwyższy wskaźnik w Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej - celowość 37%, społeczność 43%, społeczeństwo 37% i "fizyczność" 36%. Poniżej dodajemy statystyki, które prezentują gdzie mieszkańcy czują się najbardziej zadowoleni w zależności od kategorii:

 

  • Celowość:
Panama - 66%
Kostaryka - 50%
Salwador - 49%
Brazylia - 45%
Dania - 45%
...
Grecja - 7%
Albania - 7%
Madagaskar - 7%
Syria - 3%
Afganistan - 1%

 

  • Społeczność:
Panama - 68%
Kostaryka - 58%
Urugwaj - 54%
Brazylia - 52%
Salwador - 51%
...
Uganda - 10%
Madagaskar - 9%
Haiti - 7%
Syria - 2%
Afganistan - 0%

 

  • Finanse:
Szwecja - 72%
Austria - 64%
Dania - 59%
Holandia - 56%
Niemcy - 55%
...
Niger - 6%
Uganda - 5%
Mali - 4%
Gwinea - 3%
Afganistan - 2%

 

  • Społeczeństwo:
Panama - 58%
Holandia - 53%
Austria - 52%
Dania - 51%
Sri Lanka - 50%
...
Demokratyczna Republika Kongo - 10%
Chorwacja - 10%
Bośnia i Hercegowina - 10%
Włochy - 9%
Armenia - 8%

 

  • "Fizyczność":
Panama - 63%
Kostaryka - 45%
Brazylia - 44%
Urugwaj - 43%
Gwatemala - 41%
...
Południowa Afryka - 11%
Haiti - 9%
Chorwacja - 9%
Syria - 8%
Ukraina - 8%

 

 

Źródło: Raport Gallup-Healthways

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj