Sztuczna inteligencja stworzyła nowy obraz Rembrandta

Kategorie: 

Źródło: The Next Rembrandt/ING

Często słyszy o kolejnych osiągnięciach naukowców, którzy tworzą zaawansowane algorytmy i wykorzystują je w konkretnych celach. Wielokrotnie przekonaliśmy się, że sztuczna inteligencja potrafi tworzyć pewne dzieła znacznie lepiej niż człowiek. Teraz okazuje się, że SI dokonała czegoś niesamowitego - pobrała lekcje od największego mistrza malarstwa i stworzyła prawdziwe dzieło sztuki.

 

Znana instytucja finansowa z Holandii, Grupa ING, oraz amerykański gigant Microsoft zaangażowały się w niezwykły projekt o prostej i jednoznacznej nazwie "Nowy Rembrandt". Specjaliści stworzyli sztuczną inteligencję, która przeanalizowała dosłownie każdy szczegół 346 dzieł Rembrandta, holenderskiego malarza, rysownika i grafika - jednego z największych artystów na świecie.

 

Pierwszy etap sprawił, że program komputerowy poznał styl malowania wielkiego mistrza, a następnie po prostu stworzył zupełnie nowy, własny obraz. Dzieło artystyczne zostało wydrukowane w drukarce 3D i zaprezentowano je niedawno w Amsterdamie. Nowy obraz Rembrandta powstał 347 lat po jego śmierci. Oprogramowanie było zatem mózgiem malarza, a drukarka 3D jego pędzlem.

 

Sztuczna inteligencja pojawia się dosłownie wszędzie, tworzy już niemal wszystko (pisze powieść i artykuły, maluje obrazy) ale dzięki drukarce 3D jej dzieła prawdopodobnie po raz pierwszy przyjęły fizyczny, a nie jak dotychczas, cyfrowy kształt. SI jest dziś bardzo potężnym narzędziem, które może się przydać w każdej dziedzinie naszego życia.

 

Cały proces tworzenia nowego Rembrandta można zobaczyć na poniższym filmie.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika Grafvader

Jeżeli fragmentu kodu ktory

Jeżeli fragmentu kodu ktory pokazywali na filmie są prawdziwe to z tego fragmentu widać że nie jest to sztuczna inteligencja. Jest to jednak dobrze napisany kawałek standardowego programu. Większość roboty odwalili programiści plus pewnie jakaś drobna sieć neuronowa albo bardziej rozbudowany algorytm decyzyjny. Nie jest to jednak sztuczna inteligencja!

Skomentuj