Rewolucyjna drukarka 3D potrafi drukować z wielu materiałów jednocześnie

Kategorie: 

Źródło: MIT
Technologia druku 3D oferuje wiele interesujących możliwości, lecz dotychczas przedmioty były najczęściej drukowane tylko z jednego materiału w danym czasie. Naukowcom z Instytutu Technologicznego w Massachusetts (MIT) udało się dokonać przełomu w tej dziedzinie.

 

W przeciągu ostatnich lat różne firmy na świecie pracowały nad drukarkami 3D, które tworzyłyby obiekty z wielu materiałów jednocześnie. Niestety ich urządzenia ograniczają się do używania tylko trzech tworzyw. Poza tym ich cena jest zbyt wysoka (nawet 250 tysięcy dolarów) i wymagają dużej ingerencji ze strony człowieka.

 

Zespół naukowców z MIT zaprezentował niedawno nową drukarkę 3D "MultiFab", która zapewnia o wiele więcej możliwości w porównaniu do dzisiejszej technologii. Ich urządzenie potrafi korzystać aż z 10 różnych materiałów jednocześnie i jest przy tym łatwe w obsłudze. Twórcy zbudowali maszynę z tanich komponentów o łącznej sumie 7 tysięcy dolarów.

Źródło: MIT

"MultiFab" drukuje obiekty w rozdzielczości 40 mikronów i oferuje technikę skanowania w trzech wymiarach, samokalibrację, samokorekcję, wykrywanie ewentualnych błędów oraz generowanie poprawek w projekcie. Drukarka 3D potrafi nawet osadzać wydrukowany komponent bezpośrednio na danym przedmiocie.

 

Dzięki nowej technologii, uczeni będą mogli porzucić tworzenie pojedynczych przedmiotów na rzecz tworzenia całej elektroniki, łącznie z obwodami drukowanymi. Zespół wykorzystał już "MultiFab" do stworzenia wielu przedmiotów, począwszy od wydrukowania etui dla smartfona (drukarka tworzyła futerał bezpośrednio na telefonie) po diody LED. Jednak zastosowań jest o wiele więcej - twórcy chcą poeksperymentować z drukowaniem bardziej zaawansowanej elektroniki, np. z robotami.

 

 

Źródło: http://www.csail.mit.edu/multifab_multimaterial_3D_printer#

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika realista

Fajnie poczytać o

Fajnie poczytać o możliwościach drukarek. Ja do druku używam żywic akrylowych fotoutwardzalnych, które kupuję na platformie 3D Designers. Często też korzystam z zamieszczonych tam gotowych szablonów.

Skomentuj