Norwegia będzie posiadała tylko elektryczne samochody

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Frank Hebbert/CC BY 2.0

Norwegia, aby maksymalnie ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery i stać się państwem "eko", przestawia się na energię ze źródeł odnawialnych. Kraj zapowiedział również, że do 2025 roku, wszystkie samochody jakie będą poruszać się po tamtejszych jezdniach, będą posiadać napęd elektryczny.

 

Norwegia już od lat 90. zachęca do zakupu samochodów elektrycznych. Posiadacze pojazdów o takim napędzie mogą liczyć na różne przywileje - przykładowo płacą niższy podatek drogowy, nie ponoszą żadnych opłat drogowych i mogą parkować w centrach miast za darmo. Przede wszystkim, samochody elektryczne nie są objęte podatkiem VAT.

 

Pod koniec 2016 roku, po norweskich ulicach poruszało się około 100 tysięcy pojazdów elektrycznych i przewiduje się, że do 2020 roku, licza ta wzrośnie do 400 tysięcy. Rząd chce sprawić, aby do 2025 roku, wszystkie sprzedawane samochody na terenie kraju posiadały napęd elektryczny lub wodorowy, albo hybrydowy.

 

Ekologiczne środki transportu są promowane i wdrażane na całym świecie. Spore postępy robią np. Niemcy, Holandia, Francja, Wielka Brytania oraz kraje Ameryki Północnej. Norwegia pozostaje jednak liderem w tej dziedzinie.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Jx

Tytuł i wstęp trochę mylący i

Tytuł i wstęp trochę mylący i chyba nieprawdziwy. Co innego jest sprzedawac tylko elektryczne a co innego powiedzieć że w kraju będa jeździły tylko elektryczne.

Portret użytkownika kokos

Norwegia, kraj żyje ze

Norwegia, kraj żyje ze sprzedaży ropy naftowej, ale bedzie najbardziej eko na świecie, typowa skandynawska hipokryzja.

Skomentuj