Niemieccy naukowcy przeteleportowali klasyczną informację przy pomocy wiązek laserowych

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Kevin Doncaster/CC BY 2.0

Alexander Szameit i Marco Ornigotti z Uniwersytetu Friedricha Schillera w Jenie jako pierwsi zademonstrowali, że teleportacja możliwa jest nie tylko w świecie fizyki kwantowej, ale także w świecie klasycznym. Stosując wiązki laserowe, uczeni zdołali przekazać informację z jednego miejsca w drugie bez straty czasu.

 

Jak wyjaśnia dr Marco Ornigotti, właściwości wiązki światła można splątać podobnie jak stany fizyczne cząstek elementarnych. Dla fizyków, "splątanie" oznacza rodzaj kodyfikacji. Należy po prostu powiązać informację którą chcielibyśmy przesłać z konkretną właściwością światła.

Foto: Jan-Peter Kasper/Friedrich Schiller University Jena

Podczas demonstracji, naukowcy zakodowali pewne informacje w konkretnym kierunku polaryzacji światła laserowego i przesłali tę informację w postaci wiązki laserowej używając teleportacji. Niestety działa ona tylko lokalnie, ale cała informacja przekazywana jest natychmiast bez straty czasu.

 

Ich technika nie pozwoli zatem teleportować wiadomości na duże dystanse, ale to nie oznacza że jest kompletnie bezużyteczna. Alexander Szameit dodaje, że nowy rodzaj przekazywania informacji może mieć interesujące zastosowanie np. w telekomunikacji.

 

 

Źródło: http://www.uni-jena.de/en/Research+News/FM160304_Teleportation_en.html

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika bar

O kur..... ale newsssssss,

O kur..... ale newsssssss, już za czasów muru berlińskiego to robiły tajne służby, ale cóż jak autor art. miał pieluche zamiast jaj. Jak chce autor pisać nowości to proponuje mat. kwantową, bo już dawno potrafili wpływać na atom, a jego lustrzane odbicie znajdujące się w oddali przejmowało bez ingerencji tego pierwszego stan. 

Portret użytkownika KR

Niewykluczone, że gwiazda

Niewykluczone, że gwiazda KIC-8462852 wykorzystywana jest do transmisji (teleportacji ?) międzygalaktycznej przy zastosowaniu podobnej metody; aczkolwiek widmo promieniowania wskazuje na o wiele większe spektrum. 

Portret użytkownika doc

A cóż to ma wspólnego z

A cóż to ma wspólnego z teleportacją sensu stricto (makroskopową) ?
To jest nadal "teleportacja" kwantowa, jedynie na większą odległość.
Modulacja fal elektromagnetycznych jest znana i stosowana od dawna. Jedyną nowinką jest zastosowanie jej w zakresie fal widzialnych.
Zaś stwierdzenie, że "cała informacja przekazywana jest natychmiast bez straty czasu" - jest po prostu kompletną bzdurą. Już przedszkolacy wiedzą, że światło rozchodzi się z ograniczoną prędkością.

Skomentuj