Naukowcy są coraz bliżej stworzenia chimery człowieka i świni

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Potencjał tkwiący w komórkach macierzystych zachęca naukowców do coraz śmielszych badań w kierunku uzyskania komórek zawierających ludzkie oraz zwierzęce DNA. Zespół badaczy z Instytutu Salka w Kalifornii próbuje stworzyć chimerę człowieka i świni.

 

Głównym celem naukowców jest opracowanie technologii hodowania tkanek i organów nadających się do przeszczepu, ale do tego jeszcze długa droga. Wytworzenie od zera tkanki ludzkiej wprost z komórek macierzystych to nie lada wyzwanie, dlatego grupa pod przewodnictwem Juana Carlosa Izpisua Belmonte’a wpadła na pomysł, by spróbować wyhodować ludzkie komórki w organizmie zwierzęcym.

 

Badania rozpoczęto od powtórzenia wyników z 2010 roku, kiedy to powstała chimera szczura i myszy. Po pierwszych sukcesach zaczęto eksperymentować z komórkami ludzi. Wprowadzano je do krowich i świńskich embrionów stymulując rozwój. Przez okres 4 lat wykorzystano 1500 embrionów świń. Sprawdzono siedem rodzajów komórek macierzystych człowieka. Największy potencjał wykazały komórki, które już zaczęły przybierać konkretną formę, ale nie dojrzały w pełni. Są dzięki temu wytrzymałe oraz pluripotencjalne (mogą rozwinąć się w wiele różnych typów komórek). 

Komórki, które przetrwały, stworzyły z embrionem ludzko-świńską chimerę, która następnie rozwijała się w ciele samicy świni przez 3-4 tygodnie. „To wystarczający czas, by pomóc nam badać zagadnienie, ale jeszcze za krótki, by roważać los embrionów od strony etycznej”, mówi opiekun badań. Okazuje się, że wkład komórek ludzkich w rozwój chimery jest niewielki, co może uspokoić tych, którzy obawiają się, że nowo powstałe organizmy za bardzo przypominałyby człowieka.

 

Jednak w dalszej perspektywie naukowcy spróbują zwiększyć siłę oddziaływania komórek macierzystych do tego stopnia, by w ciele świni rozwinął się pożądany ludzki organ lub tkanka. Cel ten jest jeszcze poza naszym zasięgiem, lecz nawet obecny etap badań dostarcza naukowcom wiele informacji. Analiza rozwoju chimer może dać nam przykładowo wgląd we wczesny rozwój człowieka i związane z nim zaburzenia oraz choroby.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj