Naukowcy opracowali prototyp memkomputera

Kategorie: 

Źródło: Freedigitalphotos.net
Zespół naukowców z amerykańskiego University of California i włoskiego Politecnico di Torino skonstruowali pierwszy funkcjonujący prototyp memkomputera. Urządzenie to, w przeciwieństwie do dzisiejszych maszyn, potrafi jednocześnie przetwarzać i zapisywać informacje dzięki specjalnym procesorom.

 

Pomysł na zbudowanie memkomputera (połączenie słów memory i computer) pojawił się po raz pierwszy niemal 50 lat temu ale zrealizowanie tego projektu wiązało się z problemami natury technicznej. Dopiero teraz udało się dokonać przełomu dzięki amerykańskim i włoskim naukowcom. Ich memkomputer zawiera sześć tzw. memprocesorów, które mogą przetwarzać i przechowywać informacje w tym samym czasie. Z tego powodu uczeni porównują działanie tej maszyny do neuronów w ludzkim mózgu.

Źródło: Science Advances

Memkomputery postrzegane są jako interesująca alternatywa dla komputerów kwantowych, które do prawidłowej pracy potrzebują specjalnych warunków. W tym przypadku mowa jest o ekstremalnie niskich temperaturach. Z kolei memkomputery, jak wyjaśnił fizyk teoretyk Massimiliano Di Ventra, mogą rozwiązywać bardzo skomplikowane działania matematyczne w temperaturze pokojowej.

 

Niestety nowy wynalazek posiada pewne ograniczenie - zbudowanie jego większej wersji, w której znajdowałaby się większa ilość memprocesorów, jest problematyczne. Sposób w jakim memkomputer pracuje sprawia, że jest podatny na fluktuacje które mogą powodować błędy. Większa wersja takiego komputera wymagałaby kodów korekcyjnych, lecz maszyna stałaby się wtedy zbyt złożona i mogłaby stracić na wydajności.

 

 

Źródło: http://www.livescience.com/51447-brain-computer-may-solve-complex-math-problems.html

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika blabla

Czy dobrze

Czy dobrze zrozumiałem?
Naukowcy opracowali super szybki komputer wydajniejszy od kwantowego, a pod koniec tekst typu: będzie wolniejszy od zwykłych.
Nie można napisać prościej? Tak szybki, że az wolny?
A może brakuje w nim grafeu?

Portret użytkownika Nicolas

Oj chyba nie zrozumiałeś.

Oj chyba nie zrozumiałeś. Koordynowanie samej sieci "neuronów" wykorzystywałoby zbyt dużo mocy obliczeniowej, żeby duża wersja pracowała wystarczająco szybko.
Grafen niewątpliwie by pomógł, ale nie do końca...

Skomentuj