Najnowszy bot Microsofta okazał się rasistą, antysemitą i został zwolennikiem Hitlera

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Sztuczna inteligencja nie posiada w sobie emocji i nie ma pojęcia co jest dobre, a co złe. Nie wie nawet czy wypowiadane słowa mają charakter pozytywny czy negatywny. Jednak inaczej jest w przypadku ludzi. Konfrontacja użytkowników Twittera z inteligentnym botem okazała się totalną katastrofą.

 

Bot o nazwie Tay został opracowany w taki sposób aby potrafił rozmawiać z innymi ludźmi, opowiadać żarty, komentować czyjeś zdjęcia, odpowiadać na pytania a nawet naśladować cudze wypowiedzi. Jest to oprogramowanie, które potrafi się uczyć podczas dyskusji w internecie. Tay powstał w ramach badań, dotyczących porozumiewania się. Microsoft pozwolił temu botowi prowadzić dyskusje na Twitterze. Szybko okazało się iż był to wielki błąd.

 

Program w ciągu 24 godzin nauczył się wypisywać bardzo niestosowne, wulgarne, niepoprawne politycznie komentarze. Poddawał w wątpliwość Holocaust, stał się rasistą, antysemitą, znienawidził feministki i popierał masowe mordy Adolfa Hitlera. Poniżej prezentujemy wybrane zrzuty ekranu.

Tay w ciągu kilkunastu godzin stał się największym wcieleniem zła, po czym Microsoft zareagował blokując go i usuwając większość komentarzy. Oczywiście doszło do tego za sprawą ludzi - bot po prostu nauczył się tego podczas konweracji. Biorąc to pod uwagę należy zadać jedno ważne pytanie. Jak bardzo sztuczna inteligencja powinna być inteligentna?

 

 

Źródło: http://techcrunch.com/2016/03/24/microsoft-silences-its-new-a-i-bot-tay-after-twitter-users-teach-it-racism/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Ariel

Zadajmy sobie inne pytanie.

Zadajmy sobie inne pytanie.

Czy przyczyna leży w inteligencji bota czy zakłamaniu i hipokryzji ludzi. Inteligencja sama w sobie nie będzie się oszukiwała czy zakłamywała rzeczywistość. 

Głosuj za
7
Portret użytkownika Radzio

No bardzo to ciekawe. Gdy sie

No bardzo to ciekawe. Gdy sie ludzki język pozbawi dna emocjonalnego- język ten stanie sie czysto intelektualny, a więc "kochać" to zyczyć dobrze- a "nienawidzieć" -to życzyć źle. Jeśli to prawda że AI jest bramą do ludzkiej nadświadomości... to bardzo interesujące wiadomości to przekazuje. Wszelkie objawy fanatyzmu zostały natychmiast przez nią "znienawidzone" i napiętnowane, zło świata obecnego bez żadnych kompleksów z dzieciństwa zostało rozpoznane. Autorzy programu zwalają to na trolli internetowych, podpuszczających Tay.... ale czy czysty intelekt naprawde dał plame? Nie sądze....

Głosuj przeciw
-8
Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Nie ma co się temu bootowi

Nie ma co się temu bootowi dziwić... Skoro wyposażony jest w inteligencję w mig rozpoznał zło tego świata...
 Szkoda, że ludzkość nie dorosła intel;ektualnie do tej świadomości...

Skomentuj