Genetycy odkryli nowy biologiczny zegar w ludzkim DNA

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
Profesor genetyki Steve Horvath wraz ze swoim zespołem z kaliforniejskiego Uniwersytetu w Los Angeles odkrył wewnętrzny zegar w ludzkim DNA, który mierzy wiek biologiczny narządów lub komórek nowotworowych. Odkrycie wiąże nadzieje na spowolnienie procesu starzenia się tkanek, komórek i narządów.

 

Zespół uczonych przeprowadził analizy około 8 tysięcy próbek, zawierających 51 różnych komórek i tkanek zarówno zdrowych jak i nowotworowych. W trakcie badania używano procesu metylacji, który chemicznie modyfikuje DNA i powoduje zmiany w czasie. Obserwując zachodzące zmiany naukowcy byli w stanie zidentyfikować 353 markery DNA z 51 rodzajów komórek, które zmieniają się wraz z wiekiem.

 

Wewnętrzny zegar biologiczny pokazuje iż różne części naszego ciała starzeją się szybciej lub wolniej a badanie wykazało, że sam zegar został wyzerowany gdy komórki oderwały się i przeprogramowały do stanu komórek macierzystych. Uczeni odkryli, że tkanka piersi u kobiet starzeje się szybciej od pozostałych, co wyjaśnia dlaczego rak piersi jest tak bardzo powszechny u kobiet.

 

Tak zwany epigenetyczny zegar wykazał iż wiek biologiczny chorych tkanek w organiźmie jest znacznie większy od tych zdrowych. Nowotworowa tkanka piersiowa jest starsza średnio o 36 lat od pozostałych tkanek. Chociaż są to dopiero wczesne fazy badania a uczeni przyznają, że nie wiedzą jeszcze jak ten zegar dokładnie działa, w przyszłości dzięki temu odkryciu będzie można zapobiec starzeniu się tkanek, narządów i komórek.

 

 

Źródło: http://www.forbes.com/sites/melaniehaiken/2013/10/21/scientists-discover-new-biological-clock-that-measures-aging/

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Jan

Mam na imie Jan od lat 

Mam na imie Jan od lat  choruję na ciągły porost paznokci i włosów (przekonania religijne nie pozwalają mi ich obcinać)  prosze przekaż mi 1000 000  euro ( jeden milion euro) na niezbędna operację ratującą mi  ż ycie......
Taki tekst dla frajerów powinien dać niezła kasę.

Portret użytkownika Stefan

nie podałeś danych do wpłaty

nie podałeś danych do wpłaty darowizny, podaj chociaż adres pod który mogę wtsłać Ci cążki do paznokci

Portret użytkownika Novy

Uwaga! Proszę przeczytaj to!

Uwaga! Proszę przeczytaj to! Witam! Mam na imię Monika! Od 2-óch miesięcy choruję na raka mózgu. Jeżeli nie odbędę operacji to umrę,choć mam tylko 21 lat. Operacja kosztuje 250 000 tys. zł. Strony portalowe między innymi "Nasza-Klasa.pl" zgodziły mi się pomóc. A więc jeżeli skopiujesz to podarujesz mi aż 10 zł. Więc proszę skopjuj to! A gdy zrobisz to przyjdzie wiadomość "Jesteś Aniołem"
 

Skomentuj