Fizycy zaprojektowali silnik kwantowy, który pracuje przy zerowym tarciu

Kategorie: 

Źródło: A. del Campo/Nature Scientific Reports
Tarcie jest bardzo powszechnym zjawiskiem i ciężko jest wyobrazić sobie, aby w naszym dzisiejszym świecie nagle miało go zabraknąć. Nasze życie stałoby się bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe. Tarcie ma dziś ogromne znaczenie ale w niektórych sytuacjach jest wręcz niepożądane.

 

Na łamach czasopisma Scientific Reports opisano superadiabatyczny silnik kwantowy, potrafiący osiągnąć stan, w którym pracuje nawet bez najmniejszego tarcia. Silnik ten wykorzystuje skróty kwantowe a stan o którym mowa osiągany najczęściej jest tylko przez powolne procesy adiabatyczne.

 

Współautor pracy naukowej Mauro Paternostro z Queen's University (Wielka Brytania) powiedział dla portalu Phys.org, że skróty kwantowe pozwalają "naśladować" to, co można byłoby osiągnąć uruchamiając tzw. przemianę kwazistatyczną, czyli bardzo powolny proces.

 

Dzięki tej pracy jesteśmy o krok bliżej do opracowania silników o maksymalnej wydajności, które pracowałyby z największą mocą jak to tylko możliwe. Wszystko wskazuje na to, że stworzenie beztarciowych silników kwantowych jest możliwe ale fizycy wciąż mają na swojej drodze kilka problemów do rozwiązania.

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika Szalejący Wbagnie

Działa tylko przy

Działa tylko przy kolinearnych sprzężeniach przestrzeni synfazowych. W każdym innym przypadku następuje tzw. kolaps gausowski i siły się znoszą czyli wynalazek nigdy nie znajdzie zastosowania praktycznego. Niedowiarkom proponuję  wyliczyć macierz synaptyczna  dla tego przypadku (parametr na osi urojonej).

Portret użytkownika Kresowiak

Raczej pędnik - nie silnik-

Raczej pędnik - nie silnik- wykorzystuje zmianę prędkości kątowej wirnika w trakcie każdego obrotu, tzn przyśpieszenie i hamowanie poruszającej się masy. W taki sposób wirnik oddziaływuje na korpus pędnika siłą masową, nie wymagającą jakiegokolwiek tarcia do przeniesienia napędu  ( w kosmosie- jeżeli pędnik będzie wsparty na kołach- opór tarcia będzie - szkodliwy).

Portret użytkownika Martin

To jest stare niemieckie

To jest stare niemieckie rozwiązanie jeszcze z przed 1 wojny światowej i opiera sie na zastosowaniu gumowej zebangi razem z ołowianą cymbersztubą teraz myśle ze to oczywiste i zrozumiałe dla wszystkich wytłumaczenia.

Portret użytkownika heh

skróty kwantowe, procesy

skróty kwantowe, procesy adiabatyczne i przemiana kwazistatyczna, było trzeba tak odrazu, niewiem jak dla innych ale dla mnie jaki i zapewne większości to zwykły bełkot, może ktos by opisał mechanizm działania w jakiś bardziej przystepny sposób, np. że cały rotor utrzymywany jest na jakiejś poduszce magnetycznej czy coś w tym stylu a tak nie mam bladego pojęcia na jakiej zasadzie ma to niby działać, jedno jest pewne jesli ma nie być tarcia to materiały nie moga się z sobą bezpośrednio stykac więc muszą byc zawieszone w stanie jakiejś lewitacji

Skomentuj