Fizycy potwierdzili istnienie egzotycznych hadronów

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com
Korzystając z największego na świecie akceleratora, Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC) udało się potwierdzić istnienie tzw. egzotycznych hadronów, złożonych z dwóch kwarków i dwóch antykwarków. Fizycy uważają, że istniały one we Wszechświecie na mikrosekundę tuż po Wielkim Wybuchu, po czym prawdopodobnie rozpadły się.

 

Odkryty w ramach eksperymentu egzotyczny hadron został oznaczony jako Z(4430). Według teorii kwarków, bariony składają się z trzech kwarków, antybariony z trzech antykwarków a mezony z jednego kwarka i jednego antykwarka. Istnienie egzotycznych hadronów, składających się z dwóch kwarków i dwóch antykwarków, rozważano juz w przeszłości, natomiast jego pierwsze ślady wykryto jeszcze w 2008 roku.

 

Fizycy twierdzą, że cząstki te mogą istnieć tylko w środowisku, w którym znajdują się ekstremalnie wysokie energie, dlatego też uważają, że mogły powstać na niezwykle krótką chwilę dosłownie tuż po Wielkim Wybuchu. Badacze zastanawiają się również czy istnieją inne cząstki, złożone z czterech kwarków.

 

 

Źródło: http://www.popsci.com/article/science/indisputable-proof-new-four-quark-particle

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Konsilencja

Religniusy uczą że Bóg był

Religniusy uczą że Bóg był przed wielkim wybuchem (bo jest/był wieczny) , coś mi się zdaje że było odwrotnie że Boga to człek stworzył na własny obraz i podobieństwo.

Portret użytkownika KERUZAM

A CO TO WYBUCHLO W TYM

A CO TO WYBUCHLO W TYM WIELKIM WYBUCHU SKORO NIC NIE BYLO -MOZE BENZYNA?
 

Portret użytkownika anonim

Każdy kto się choć trochę

Każdy kto się choć trochę nauką interesuje wie, że czas nie istniał przed wielkim wybuchem głupolu.

Portret użytkownika Tomasz

Ale pytanie o pierszą

Ale pytanie o pierszą przyczynę jest zasadne. Sformułowanie "głupl" nie jest naukowe, niestety!

Skomentuj