Boston Dynamics uczy swoje roboty przeciwstawiać się człowiekowi

Kategorie: 

Źródło: Boston Dynamics

Z roku na rok widać coraz większe postępy w robotyce. Jeszcze kilka lat temu, roboty humanoidalne i czteronożne były mocno ograniczone, powolne i często przewracały się. Z tego powodu nie posiadały zbyt wielu zastosowań i dlatego cały czas skupiano się na ich rozwoju. Dziś widać efekty tych wieloletnich prac - najnowsze roboty potrafią płynnie wykonywać różne czynności a nawet postawić się człowiekowi.

 

W temacie robotyki, w ostatnich dniach oczy całego świata były zwrócone na firmę Boston Dynamics i jej czteronożnego pupila SpotMini. Pracownicy zaprezentowali bowiem najnowsze umiejętności swojej maszyny - wyposażony w zrobotyzowane ramię SpotMini bardzo precyzyjnie chwycił za klamkę, pociągnął ją i uchylił drzwi. Nastęnie podłożył nogę i otworzył je, umożliwiając drugiej maszynie przejście do drugiego pomieszczenia.

Na tym przykładzie widać nie tylko wyjątkową zwinność tych robotów, ale także możliwość pracy w zespole. Jest to ważna umiejętność, która z pewnością przyda się podczas wykonywania bardziej złożonych zadań. Jednak to jeszcze nie wszystko. Pracownicy Boston Dynamics postanowili sprawdzić jak zareaguje ten czteronożny robot, gdy ktoś stanie na jego drodze i będzie próbował mu przeszkodzić.

Jak widzimy na udostępnionym nagraniu, SpotMini uparcie próbuje otworzyć te drzwi i wejść do pomieszczenia obok a nawet przeciwstawia się osobie, która chce go powstrzymać. Aby lepiej zrozumieć na czym polega sukces Boston Dynamics należy wyjaśnić, że robot tylko na samym początku jest sterowany zdalnie przez jednego z pracowników, którego nie widać na filmie. Gdy SpotMini jest już ustawiony przy drzwiach z wyciągniętym ramieniem, pracownik uruchamia tryb autonomiczny. To oznacza, że maszyna samodzielnie stara się wykonać zadanie i stawia opór człowiekowi, który chce mu w tym przeszkodzić.

 

Za zachowanie czteronożnego robota odpowiadają zaawansowane algorytmy. Boston Dynamics skupia się nie tylko na wyglądzie i mechanice, ale także na jego umiejętnościach i "charakterze". Jeśli roboty mają w przyszłości zastąpić ludzi na wielu różnych stanowiskach to muszą być czasem uparte i zdeterminowane, aby osiągnąć wyznaczony cel. Maszyny pod tym względem coraz bardziej przypominają nas samych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika ledek

Wracamy do XIX wieku.

Wracamy do XIX wieku. Robotyka, automatyka, komputerazacja,  człowiek prawie nie potrzebny do pracy, ale praca po 14 godzin na dobę tylko dla niektórych i groźba, że nie będzie emrytur, bo... za krótko pracujemy. Czy oby nie ma tu sprzeczności? Co zatem wypracowuja te roboty, automaty, komputery? Czyż nie zysk? Jeśli tak, to gdzie on się podziewa? Gdyby Katar czy Arabia Saudyjska tak postrzegały swe zyski, to obywatele dzieliliby się na szejków naftowych i żebraków. Szwajcaria i Finlandia już proponowały wynagrodzenie obywatelskie, ale jeszcze do tego nie dojrzeliśmy. Na razie udajemy, że postęp nie przynosi zysku i trzeba pracować coraz dłużej. 

Skomentuj