Badania dowodzą, że ludzie stają się coraz głupsi

Kategorie: 

Źródło: Flickr/A Health Blog/CC BY-SA 2.0

Według naukowców średni iloraz inteligencji ludzi spada od ponad 40 lat. Dzieje się tak z powodu starzenia się naszej populacji: niektóre rodzaje pamięci oraz inteligencji zanikają wraz z wiekiem szybciej niż inne.

 

Jak twierdzi Jakob Pietschnig z Uniwersytetu Wiedeńskiego, fakt, że spadku IQ można doszukiwać się we wzroście wieku daje ciekawą alternatywę dla teorii mówiącej, iż ludzie inteligentni są mniej skłonni do rozmnażania się i nie przekazują tym samym wartościowych genów następnym pokoleniom.

 

W latach 40. XX wieku amerykańscy naukowcy zaczęli zauważać, że IQ każdej kolejnej generacji wzrasta co dekadę o około 3 punkty – dzieci okazywały się bardziej inteligentne od swoich rodziców i dziadków. Na cześć odkrywcy zjawisko to nazwano efektem Flynna i przez niemal 70 lat znajdowało ono potwierdzenie w badaniach. Przyczynę upatrywano w rozwoju edukacji, medycyny i wzroście ekonomicznym.

 

Jednak w 2004 roku odkryto, że przez ostatnich 30-40 lat poziom IQ zaczął spadać w tempie 7-10 punktów na jeden wiek. Odkrycie to rozpętało spór wśród badaczy na temat tego, co może być przyczyną odwrócenia efektu Flynna. Wciąż nie osiągnięto konsensusu w tej sprawie, lecz od dawna część psychologów twierdzi, że ludzie o większej inteligencji mniej ochoczo podejmują decyzję o posiadaniu potomstwa.

 

Robin Morris z King’s College London wraz z kolegami przeanalizował około 1800 rodzajów testów inteligencji od 1972 roku biorąc pod uwagę te obejmujące pamięć krótkotrwałą oraz pamięć odpowiedzialną za szybką analizę danych i procesy decyzyjne. Zauważono, że przez ostatnie 40 lat pamięć krótkotrwała stawała się coraz lepsza, podczas gdy drugi rodzaj pamięci zachowywał się zgodnie z negatywnymi trendami odkrytymi w 2004 roku.

 

Uwagę naukowców przyciągnął fakt, że owo pogorszenie pamięci zbiegło się z dużą liczbą osób starszych poddanych testom na inteligencję. Według Robina Morrisa, istnieje korelacja między tymi faktami: pamięć decyzyjna działa gorzej u osób starszych, nawet jeśli pod względem pamięci krótkotrwałej wiek nie powoduje znaczących różnic. Z drugiej strony, część psychologów jest zdania, że ludzkość mogła osiągnąć już pułap swoich możliwości i dalszy wzrost IQ nie jest możliwy.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika andrzej1952

Po prostu, brak SŁOŃCA i

Po prostu, brak SŁOŃCA i przez to Vit.D3 (siedzimy, pracujemy,poruszamy się pojazdami) spowodowany przebywaniem w pomiszczeniach zamkniętych.

Głosuj za
6
Portret użytkownika r.abin

IQ jest ilorazem uzyskanych

IQ jest ilorazem uzyskanych wyników przez wiek. Nic dziwnego, że ludzie starsi (nie kształcący się) uzyskują gorsze wyniki (roblem tkwi w metodzie). Mamy też do czynienia (chyba) z pauperyzacją - tylko wąska grupa fachowców musi pracować nad rozwojem postępu. Chinom i Japonii raczej to nie grozi - tam status społeczny, skorelowany jest bardziej z uzyskiwanymi wynikami w szkole (w Chinach (jeszcze przed wiekami) Mandarynem zostawał najlepszy. Chcecie mieć lepiej, to zmieńcie relacje społeczne (wyniki zamiast nepotyzmu). Trzeba też inaczej traktować dzieci z zespołem Aspergera. Niemal wszystkie dzieci pracowników Doliny Krzemowej mają ten zespół - traktowany jako chorobę i leczony. Niedostatek komunikacji słownej życia nie ułatwia - ale wśród Noblistów, tylko oni (humanistów nie dotyczy)

Głosuj przeciw
-5
Portret użytkownika Cassie

Zdecydowanie NIKT nie wziął

Zdecydowanie NIKT nie wziął pod uwagę faktu, że niestety od wielu lat "pokolenia" nie dokarmiają umysłu owłaściwie. Wręcz trują. Dieta wysoko węglowodanowa, pestycydy, metale ciężkie. Czy to "podłoże" ma szanse dziś tworzyć umysł inteligentny? Sami sobie odpowiedzcie...

Głosuj za
6

Skomentuj