Odkryto nową formę węgla, która jest twardsza od diamentu, ale elastyczna jak guma

Kategorie: 

Źródło: Timothy Strobel

Chińscy oraz amerykańscy naukowcy znaleźli sposób, aby nadać węglowi dużą giętkość i jednocześnie niezwykle go utwardzić za pomocą podgrzewania pod dużym ciśnieniem. Otrzymany materiał jest również lekki i potencjalnie łatwy w wyprodukowaniu. Daje to szerokie pole zastosowań od kamizelek kuloodpornych po urządzenia elektroniczne.

 

Węgiel jest wyjątkowym pierwiastkiem ze względu na możliwość tworzeniu wielu różnych wiązań z innymi cząsteczkami. Łatwość w budowaniu różnorodnych struktur jest jedną z podstaw życia na Ziemi opartego właśnie na węglu. Również łącząc się z samym sobą może przybierać różne formy takie jak diament, grafit czy grafen.

 

Nowa postać węgla łączy w sobie wiązania charakterystyczne dla diamentu i grafitu, co jest powodem jej niezwykłych właściwości. By stworzyć tego typu wiązania potrzeba energii zewnętrznej. Naukowcy ścisnęli kilka arkuszy grafenu w dużej temperaturze i odkryli, że niektóre atomy ustawiają się w pozycji dogodnej do utworzenia połączeń występujących w diamencie. Technologia, która stoi za wytwarzaniem nowej odmiany węgla jest stosunkowo prosta a jej zastosowanie na większą skalę powinno być wydajne oraz tanie.

Węgiel od dawna zaskakuje nas swoimi właściwościami. Poznawszy dogłębnie diament oraz grafit naukowcy w ostatnich latach skupili się na szukaniu odmian węgla „pomiędzy” nimi. Najnowsze osiągnięcie – twarde, lekkie i elastyczne – może być wykorzystane w wieloraki sposób: opancerzenie pojazdów wojskowych oraz żołnierzy czy alternatywa dla krzemu w elektronice, która może pokonać aktualne ograniczenia technologiczne, to tylko wierzchołek góry lodowej.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika zczxczx

Oddziaływania Silne,

Oddziaływania Silne, niewystępujące na odległościach większych niż ~promien jądra.

Grawitacja ma niemalże zerowy wkład do utrzymania spójnego jądra i jest setki razy za słaba by pokonać odpychanie elektrostatyczne samodzielnie.

Portret użytkownika r.abin

Taki Nassim Haramein,

Taki Nassim Haramein, twierdzi że proton jest "czarną dziurą". Niby liczyłem kiedyś i mi nie wyszło - ale kto wie? Teoretycznie, przy jednoczesnym występowaniu oddziaływań słabych i silnych, musi występować miejsce zerowe sumy

Skomentuj