Naukowcy potwierdzają, że prawdopodobnie odkryliśmy piątą siłę natury

Kategorie: 

Źródło: ESA/Hubble/NASA
Najnowsze wyniki badań, opisujące prawdopodobne odkrycie nieznanej nam dotąd cząstki subatomowej, mogą być dowodem potwierdzającym istnienie piątej podstawowej siły natury. Fizycy teoretycy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine opublikowali swoją pracę na łamach czasopisma Physical Review Letters.

 

Jonathan Feng, profesor fizyki i astronomii powiedział, że od dekad znamy tylko cztery fundamentalne siły natury - oddziaływanie grawitacyjne, elektromagnetyczne, słabe oraz silne. Jeśli kolejne eksperymenty potwierdzą najnowsze doniesienia, poznamy kolejną, piątą siłę natury, co kompletnie odmieni nasze postrzeganie Wszechświata.

 

W 2015 roku, naukowcy z Węgierskiej Akademii Nauk poszukiwali ciemnego fotonu - nośnika piątej siły natury. Podczas zderzania izotopu litu-7 z protonami, odkryli obecność nowego bozonu, który był około 30 razy cięższy od elektronu. Badacze zaobserwowali nietypowe zmiany, które wskazywały na obecność nowej cząstki, lecz nie potrafili wyjaśnić czy mamy do czynienia z nośnikiem oddziaływań.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine przestudiowali dane węgierskich badaczy oraz dotychczasowe eksperymenty, które skupiały się na tej dziedzinie i zaprezentowali nową teorię. Łączy ona ze sobą wszystkie istniejące dane i wskazuje na prawdopodobne odkrycie piątej siły natury. Według nich, tą tajemniczą cząstką może być tzw. bozon X ("protophobic X boson"). Podczas gdy normalne siły elektryczne współdziałają z elektronami i protonami, ten nowy bozon oddziałuje tylko z elektronami i neutronami w bardzo ograniczonym zakresie.

 

"Cząstka nie jest tak ciężka, a laboratoria posiadają wymaganą moc do jej stworzenia od lat 50. i 60. Lecz powód, dla którego trudno jest ją znaleźć jest taki, że jej interakcje są bardzo słabe. Ponieważ cząstka jest bardzo lekka, na całym świecie istnieje wiele grup eksperymentalnych, które pracują w małych laboratoriach. Teraz wiedzą, gdzie trzeba szukać" - powiedział Jonathan Feng.

 

Feng uważa, że piąta siła natury, wspólnie z elektromagnetyzmem, oddziaływaniem silnym oraz słabym, mogą przejawiać istnienie jednej, bardziej fundamentalnej siły. Być może istnieje oddzielny, ciemny "sektor", który posiada własną materię oraz siły i oddziałuje z naszym poprzez ukryte, ale fundamentalne oddziaływania.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Wankac

Natura..jest Programem

Natura..jest Programem Systemu Sterującego, zarządzającego Materia Odtworzona z Modelu Pierwowzoru (Anty Materia) . To dzięki niemu a instynktowych odruchów na jakie jesteśmy (Zwierzoludzia model) zaplanowani.. odtwarzamy to, co świat zwierzęcy..robi także..bo głównie na taki rodzaj tylko.. odruchów jest ustawiony Naturalnie. My. Mamy Drugi Program..zgodnie z Zamysłem dot tego modelu, Edukację bezpośrednio idącą do tzw. ,, mózgu,,. To nas odróżnia od reszty Gatunków Zwierzęcych.

Portret użytkownika quazar

Zdaje się, że oddziaływanie

Zdaje się, że oddziaływanie słabe i elektromagnetyczne to jedno, mamy więc trzy nie cztery oddziaływania podstawowe.

Portret użytkownika kaska

Bylo by miło gdybyś czytał

Bylo by miło gdybyś czytał pomału i swobodnie . Pośpiech i wyczuwalna dbałośc o wymowe sprawia że źle się Ciebie słucha . Temat fascynujący. Pozdrawiam

Portret użytkownika Inka

Bla bla. Nadal żadnych

Bla bla. Nadal żadnych konkretów. 
Trzeba czasu i wielu badań....
 Jakis dziennikarzyna zwęszył teamt ale nawet nie wie w którym kosciele bije dzwon....
Dajmy szanse jajogłowym popracować .

Portret użytkownika arn

"Ponieważ cząstka jest bardzo

"Ponieważ cząstka jest bardzo lekka, na całym świecie istnieje wiele grup eksperymentalnych, które pracują w małych laboratoriach." To zdanie nic nie znaczy!

Portret użytkownika muelisto

W oryginale jest: "[B]ecause

W oryginale jest: "[B]ecause the new particle is so light, there are many experimental groups working in small labs around the world that can follow up the initial claims"

Skomentuj