NASA uważa, że sztuczne pole magnetyczne ułatwi przekształcenie Marsa w drugą Ziemię

Kategorie: 

Źródło: NASA

Istnieje wiele metod, które mogłyby nam pozwolić na terraformację Marsa, tj. przekształcenie warunków na tej planecie tak aby były podobne do tych na Ziemi. Teraz agencja NASA wpadła na pomysł stworzenia sztucznego pola magnetycznego.

 

Kolonizacja Czerwonej Planety spotyka się z wieloma problemami. Jednym z nich jest narażenie przyszłych astronautów na promieniowanie kosmiczne. Zdaniem NASA, gdyby Mars otrzymał tarczę magnetyczną, kolonizatorzy mieliby zapewnioną ochronę przed zabójczym promieniowaniem. Dodatkowo zapewniłoby ono rozwój łagodnego klimatu na powierzchni tej obcej planety wraz z częściowym przywróceniem atmosfery i niektórych oceanów oraz podwyższeniem temperatur.

 

NASA proponuje umieszczenie tarczy magnetycznej w punkcie libracyjnym L1. To powinno ochronić Mars przed wiatrem słonecznym - tak przynajmniej wskazują przeprowadzone symulacje.

Uważa się, że sztuczne pole magnetyczne może w znacznym stopniu przyczynić się do przeobrażenia dzisiejszego Marsa w planetę bardziej podobną do Ziemi. Ma to istotne znaczenie, jeśli ludzkość faktycznie chce skolonizować Czerwoną Planetę.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika Kosmofan Boz.

Pole magnetyczne w ciele

Pole magnetyczne w ciele stałym to naturalne rozsunięcie jego ładunków elektrycznych, ustawienie ich w stanie trwałej nierównowagi rozmieszczenia przestrzennego. Ten sam efekt daje naładowanie dwóch kondensatorów ładunkami elektrycznymi przeciwnego znaku. Pole magnetyczne Marsa można by więc utworzyć lokując na jego biegunach dwóch, skorelowanych z sobą, kondensatorów elektrostatycznych, naładowanych ładunkami elektrycznymi przeciwnego znaku. Podobny efekt można też utworzyć w ochronie polem elektromagnetycznym, czy elektrostatycznym, znacznie mniejszych pojazdów kosmicznych, wędrujących przestrzenią kosmiczną. W tym drugim przypadku spływające jony winny być wychwytywane na pułapce z ciężkiego metalu, np. ołowiu, zamkniętej w materiale nieparującym w warunkach kosmicznej próżni, np. w czystym szkle kwarcowym.

Portret użytkownika era

Kolego, twój pomysł jest do

Kolego, twój pomysł jest do bani, bo pole magnetyczne wytwarza się w wyniku ruchu ładunków elektrycznych, więc statyczne rozmieszczenie nic nie da. Kondensator nie ujawnia na zewnątrz żadnego pola elektrycznego, bo ma 2 okładki, a jego naładowanie polega na przesunięciu elektronów z jednej okładki na drugą, więc na zewnątrz   pola od tych okładek znoszą się zwłaszcza, gdy dla uzyskania dużej pojemności okładziny zwiniemy w rulon. No i jak byś chciał to naładować?????? Musiałbyś mieć źródło napięcia o potężnej różnicy itp. itd.Ale pole magnetyczne można by wytworzyć opasując pętla miedzianą po równiku (lub lepiej z nadprzewodnika) i przepuszczać przez nią prąd o odpowiednio dużym natężeniu. Wystarczyłaby do tego 1 elektrownia atomowa. Zasilać nałeżałoby oczywiście prądem stałym, możliwie najmniej tętniącym. Prąd stały nie promieniuje żadnych fal elektromagnetycznych, więc straty energii byłyby bardzo małe - tylko na opór przewodnika.Jako zadanie domowe proponuję, abyś wyliczył poptrzebne nateżenie prądu, aby - przy pojedynczej pętli - wytworzyć na równiku w odległości 100 km pole o natężeniu 1 Tesli. No i jakie byłyby straty w przewodzie miedzianym o grubości 5 cm.Pozdrawiam

Portret użytkownika saw

Panowie, tłumaczcie to lepiej

Panowie, tłumaczcie to lepiej, bo wychodzą bzdury " Zdaniem NASA, gdyby Mars otrzymał sztuczne pole magnetyczne ". Wcale nie chodzi o pole magnetyczne dla Marsa, co jest raczej wyzwaniem przekraczającym obecne i przyszłe przez wiele lat możliwości, tylko o stworzenie magnetycznej tarczy! Jak widać na obrazu, zresztą. Taka tarcza zadziała podobnie do soczewki magnetycznej i pozmienia tory cząstek wiatru.

Portret użytkownika John Moll

Według mnie, powyższe

Według mnie, powyższe stwierdzenie wcale nie wyszło "bzdurnie". Drugi akapit mówi o tym, że Mas mógłby otrzymać sztuczne pole magnetyczne, zaś poniżej wyjaśnione zostały szczegóły pomysłu, czyli umieszczenie tarczy magnetycznej w punkcie L1. Oczywiście jeśli tekst naprawdę źle opisuje założenia NASA, mogę go poprawić.

Portret użytkownika r.abin

No ale z rysunku widać, że

No ale z rysunku widać, że pole magnetyczne jest wokół tarczy. Mars jest chroniony - ale dalej pola nie ma (takiego jak na Ziemi). Swoją drogą warto budować coś takiego - ale dla nas. Pole ziemskie zanika i możemy zostać bez osłony - a potem może już nie mieć kto, kolonizować Marsa

Głosuj za
756
Portret użytkownika era

Tylko, kolego, jak sobie cóś

Tylko, kolego, jak sobie cóś takiego fizycznie wyobrażasz????? Miałby to być jakiś solenoid olbrzymich rozmiarów zasilany znacznej mocy baterią, czy atomowa elektrownią, czy może magnes stały olbrzymich rozmiwrów???????

Skomentuj