Naukowcy przypadkowo odkryli jak zamienić CO2 w etanol

Kategorie: 

Źródło: Oak Ridge National Laboratory

Badacze z Oak Ridge National Laboratory (ORNL), placówki finansowanej przez Departament Energii Stanów Zjednoczonych, zupełnie przypadkowo odkryli proces, który pozwala przekształcić dwutlenek węgla bezpośrednio w alkohol etylowy. Otrzymany związek chemiczny można stosować jako paliwo. Mówimy więc o przełomowym odkryciu.

 

Przeprowadzony eksperyment miał być w rzeczywistości pierwszym etapem badania, polegającego na przekształceniu CO2 w etanol. Zakładano, że proces ten będzie wymagał kilku kroków i skomplikowanych reakcji chemicznych. Mówiąc krótko - naukowcy byli w poważnym błędzie.

 

Zespół badawczy użył katalizatora, pokrytego mikroskopijnymi kolcami, które wykonano z miedzi i węgla. Po zastosowaniu prądu elektrycznego, wyzwolono skomplikowaną reakcję chemiczną, która odwraca proces spalania. Roztwór dwutlenku węgla rozpuścił się w wodzie i przekształcił ją w alkohol etylowy. Metoda ta jest tania i prosta, proces można przeprowadzić w temperaturze pokojowej a jego skuteczność wynosi 63%.

Źródło: Oak Ridge National Laboratory

Przejście z CO2, gazu cieplarnianego, prosto do etanolu jest ekstremalnie trudne. Autorzy tego badania nie ukrywają zaskoczenia. Zupełnie przypadkowe odkrycie może mieć ogrom zastosowań i pozwoli, między innymi, zamienić znienawidzony dwutlenek węgla w paliwo. Na dzień dzisiejszy, naukowcy zapowiadają kolejne badania, które pozwolą udoskonalić cały proces, ale nikt nawet nie wspomina o ewentualnym wyjściu technologii z laboratorium.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika alf

to  bylaby  sensacja

to  bylaby  sensacja  rujnujaca kraje naftowe

tylko  jaka jest  sprawnosc  takiego  procesu ?

i  jak  czysty etanol  to  kazdy  

moze  zalozyc  prosta  "bimbrownie"  w  domu

co  z  akcyza  i  gorzelniami?

jednym  slowem  katastrofa  i  nalezy  natychmiast  to utajnic

Portret użytkownika r.abin

Napisane przecież 63% (Onet

Napisane przecież 63% (Onet nawet 65 podaje).Jest to troszkę więcej od sprawności ładowania akumulatora (przy zdecydowanie większej gęstości energii). Noto zapowiada się koniec elektrycznych samochodów i problemu z ociepleniem klimatu. Elektrownie węglowe będą produkować paliwo (a tlenu zabraknie dopiero za 51tys lat)

Portret użytkownika Itap88

Do wywołania tej reakcji

Do wywołania tej reakcji potrzeba energii elektrycznej. I tu wracamy do punktu wyjścia, bo energia elektryczna sama się nie wytworzy, chyba że ktoś zajmie się badaniami Tesli i uda mu się wytworzyć wydajne elektryczne "Perpetum Mobile".

Skomentuj