Najpotężniejszy na świecie laser może przyczynić się do zbudowania sztucznego słońca, które zapewni nieograniczoną energię

Kategorie: 

Źródło: NASA
Kilka tygodni temu powiadomiliśmy o tym, że japońscy naukowcy skonstruowali najpotężniejszy laser na świecie. Urządzenie ma zdolność do emitowania impulsów o mocy 2 petawatów (2x1015 wat). Trwają one trylionową część sekundy. Specjaliści mają nadzieję, że nowy laser może być krokiem ludzkości w kierunku budowy niewyczerpalnego źródła energii, a nawet kluczem do zrozumienia wszechświata.

 

Jednym z głównych celów najpotężniejszego lasera na świecie jest stworzenie niewyczerpalnego źródła energii. Japoński fizyk Hiroshi Azechi z Uniwersytetu w Osace, gdzie rozwinięto tę wyjątkową technologię, chce zbudować miniaturowe słońce i nauczyć się czerpać z niego więcej energii niż dostarczono do jego stworzenia. Pojawienie się najpotężniejszego lasera przybliża realizację tego celu.

LFEX (Laser for Fast Ignition Experiment) - źródło: University of Osaka

Według danych opublikowanych przez japońskich naukowców, instalacja jest w stanie dać impuls o mocy dwóch bilionów watów. Jednak trwa to tylko jedną trylionową sekundy. Jest to i tak wynik dwa razy lepszy niż ten osiągnięty przez poprzedni najsilniejszy laser świata utworzony wcześniej w Teksasie (Texas Petawatt Laser). Instalacja nazywa się LFEX (Laser for Fast Ignition Experiment). Eksperymenty z nim prowadzone były od końca 2014 roku, aż w końcu w lipcu 2015 uzyskano oficjalne potwierdzenie rekordowego poziomu mocy lasera.

 

Eksperci twierdzą, że ​​dzięki pracy takiego lasera może się udać okiełznanie fuzji jądrowej co może dać początek technologii pozwalającej na stworzenie niewyczerpanych źródeł energii.. Stworzenie mini słońca nie tylko pomoże generować niewyczerpane ilości energii w warunkach laboratoryjnych, ale także przyczyni się do pogłębienia wiedzy z zakresu astrofizyki, na przykład budowy jądra Słońca czy planet.

 

 

Artykuł pochodzi z portalu: Zmianynaziemi.pl

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj