Marzec 2018

Naukowcy zaprojektowali ogniwa słoneczne, które mogą generować energię ze Słońca i deszczu

W przyszłości na rynku mogą pojawić się zupełnie nowe panele słoneczne, zdolne do wytwarzania energii elektrycznej bez względu na warunki pogodowe. Naukowcy z Soochow University wyjaśnili, że ogniwa słoneczne można wyposażyć w technologię, która pozwoli na konwersję energii mechanicznej w prąd.

 

Wydajność paneli fotowoltaicznych spada drastycznie podczas opadów deszczu. Przy niekorzystnych warunkach meteorologicznych urządzenia te są praktycznie bezużyteczne. Jednak chińscy badacze zaprezentowali rozwiązanie dla tego problemu, które może również zrewolucjonizować przemysł solarny.

 

Naukowcy wyjaśnili w artykule, który ukazał się na łamach czasopisma ACS Nano, że panele fotowoltaiczne można wyposażyć w nanogeneratory trigeneracyjne (TENG), które przekształcają energię mechaniczną w prąd elektryczny. Uczeni zaprojektowali hybrydowy panel słoneczny wyposażony w technologię TENG oraz pokryty dwoma warstwami przezroczystych polimerów. Dzięki temu panel może generować energię elektryczną w słoneczne dni oraz w trakcie opadów kropel deszczu.

Opracowane ogniwa są wystarczająco lekkie, aby można było je zamontować na dachu budynku. Jednak jedyną przeszkodą dla wprowadzenia nowej technologii są koszty produkcji. Gdyby udało się je obniżyć, przyszłe panele fotowoltaiczne pozwoliłyby wytwarzać jeszcze większe ilości energii elektrycznej – zarówno w dzień, jak i podczas nocnych opadów deszczu.

 


W Gdańsku odbędą się testy autonomicznych mikrobusów

Gdańsk będzie pierwszym miastem w Polsce, które przetestuje na swoich ulicach autonomiczne mikrobusy. Badania pilotażowe odbędą się w przyszłym roku i to od nich będzie zależeć, kiedy nowa technologia pojawi się w naszym kraju.

 

Samojeżdżące mikrobusy zostały opracowane przez naukowców z Uniwersytetu Nauk Stosowanych Metropolia w Helsinkach w ramach projektu Sohjoa Baltic. Przyszłościowe pojazdy komunikacji miejskiej pojawią się na jesień 2019 roku nie tylko w Gdańsku, ale także w innych europejskich miastach – w Vejle (Dania), Zemgale (Łotwa), w Tallinnie (Estonia) oraz w Kongsbergu (Norwegia).

 

Mikrobusy te wyposażone są w zestaw urządzeń, które pozwalają im samodzielnie poruszać się po jezdni, między innymi w dalmierz laserowy LIDAR. Pojazdy mogą jeździć w każdych warunkach pogodowych, co w przypadku Polski ma istotne znaczenie. Mikrobusy mogą pomieścić do 9 pasażerów i rozwijają prędkość do 12 km/h. Wynalazki z całą pewnością nie zastąpią autobusów czy pociągów, ale skorzystają z nich turyści oraz osoby starsze.

 

Podczas przyszłorocznych testów, praca mikrobusów będzie nadzorowana przez specjalistów, którzy w razie konieczności będą mogli przejąć kontrolę nad maszyną. Testy potrwają około miesiąc a rezultaty pozwolą udoskonalić technologię.

 


Walmart patentuje autonomiczne sztuczne pszczoły

Populacja pszczół maleje w zatrważającym tempie. Coraz więcej mówi się o konieczności stworzenia sztucznych owadów, które uratują rolnictwo na Ziemi. Mimo to zaskakujący wydaje się fakt, że to właśnie amerykańska sieć supermarketów Walmart złożyła patent na robotyczne pszczoły.

 

Miniaturowe drony Walmarta mają działać jak żywe pszczoły, autonomicznie zapylając uprawy. Urządzenia będą działać za pomocą czujników i kamer, które umożliwią im nawigację. Co dziwne, nie jest to jedyny patent rolniczy, który ostatnio złożył Walmart. Według CB Insights, jest to tylko jeden z sześciu patentów firmy, a wszystkie dotyczą dronów rolniczych.

 

Włączenie autonomicznych robotów do rolnictwa może obniżyć koszty i zwiększyć wydajność, dlatego zapewne jest to dopiero początek globalnej modernizacji upraw. Póki co przedsiębiorstwo Walmart nie wypowiedziało się, skąd jego nagłe zainteresowanie tym sektorem gospodarki, choć można domyślać się, że chodzi przede wszystkim o możliwość gigantycznego zarobku.

Pszczoły miodne sukcesywnie wymierają, a człowiek nie może dłużej brać za pewnik udziału owadów zapylających w hodowli roślin. Ponieważ owady takie jak pszczoły stanowią trzon rolnictwa, powstało wiele organizacji, które starają się je ratować, jednak jak widać, nie brakuje także naukowców, którzy już szukają sztucznych zamienników dla dzisiejszych zapylaczy.

 


Fundacja X-Prize oferuje 10 milionów dolarów za robota-awatara

W najbliższych latach powstanie pierwszy w pełni funkcjonalny robot humanoidalny, który będzie posiadał ogrom zastosowań. Fundacja X-Prize oferuje wysoką nagrodę za maszynę, która pozwoli nam odbierać i wchodzić w interakcję z otoczeniem tak jakbyśmy byli na jej miejscu.

 

Wyobraźmy sobie istnienie robotów, które przypominają człowieka do tego stopnia, że z wielkim trudem potrafimy je odróżnić. Wyobraźmy sobie maszyny, które z powodzeniem mogą wykonywać dowolne czynności i nie potrzebują w tym celu naszej obecności. Urządzenia te mogłyby np. wykonywać szereg niebezpiecznych zawodów, pomagać starszym ludziom czy chociażby iść za nas na zakupy.

 

Wkrótce takie wynalazki mogą pojawić się w naszej rzeczywistości. Amerykańska fundacja X-Prize ogłosiła kilka dni temu nowy konkurs na opracowanie takiego robota-awatara. Z jego pomocą, bez konieczności wychodzenia z domu, można będzie wykonać dowolne zadania z odległości wielu kilometrów, a także odbierać i wchodzić w interakcję z otoczeniem i ludźmi.

X-Prize przyzna do 10 milionów dolarów dla zespołu inżynierów, który zaprojektuje i zbuduje zdalnie sterowanego i w pełni funkcjonalnego robota humanoidalnego. Fundacja daje czas do 2021 roku.

 

Nowa technologia daje ogrom możliwości. Nie jesteśmy w stanie nawet ich wszystkich wymienić. Sterowane z odległości setek czy tysięcy kilometrów maszyny mogą np. pracować w bardzo niebezpiecznych warunkach, które stanowiłyby zagrożenie dla życia człowieka. Przykładem może tu być zniszczona elektrownia atomowa Fukushima, czy też konflikt zbrojny. Telerobotyka z całą pewnością odmieni nasz świat.

 


MIT rozpoczyna prace nad reaktorem fuzyjnym, który zostanie uruchomiony w ciągu 15 lat

W Stanach Zjednoczonych rozpoczęto prace nad nowym reaktorem jądrowym. Instytut Technologii w Massachusetts (MIT) zamierza zaprojektować i zbudować reaktor fuzji jądrowej, który według założeń mógłby rozpocząć pracę w 2033 roku.

 

Projekt MIT otrzymał 50 milionów dolarów finansowania od włoskiego przedsiębiorstwa energetycznego Eni, z czego 30 milionów zostanie przeznaczonych na badania i rozwój. Naukowcy zamierzają wykorzystać w swojej pracy nadprzewodniki wysokotemperaturowe nowej generacji, które dostępne są na rynku dopiero od kilku lat. Nowa technologia pozwoli wzmocnić pole magnetyczne wokół gorącej plazmy i może przyczynić się do powstania mniejszych, tańszych i łatwiejszych w budowie reaktorów.

 

MIT zamierza przez 3 lata prowadzić wstępne badania. Przez kolejne 10 lat będą trwały prace nad prototypowym reaktorem fuzyjnym, zdolnym do wygenerowania większej ilości energii niż potrzebnej do zużycia. Następnie ma powstać 200-megawatowa elektrownia, która zostanie podłączona do sieci.

 

Projekt naukowy niesie nadzieje na powstanie reaktora jądrowego, który stanowiłby nieograniczone źródło czystej energii. Dla porównania międzynarodowy projekt ITER, nad którym pracują Chiny, Indie, Japonia, Korea Południowa, Stany Zjednoczone i Unia Europejska pochłonął już kilkanaście miliardów dolarów i co ważne, rezultatem tych prac będzie reaktor o mocy przynajmniej 500 megawatów, który zostanie uruchomiony w 2025 roku i posłuży wyłącznie do celów badawczych. Tymczasem reaktor fuzyjny MIT ma być gotowy w 2033 roku i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to rozpocznie sprzedaż energii do sieci.

 


Odkryto ponad 500 genów, które mają związek z inteligencją

Naukowcy przeprowadzili największe jak dotąd badania skupiające się na związku między genami a inteligencją. Pozwoliło to namierzyć ponad 500 nowych genów, które mają wpływ na nasze IQ.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Edynburskiego, Uniwersytetu Southampton i Uniwersytetu Harvarda skorzystali z danych zgromadzonych przez projekt UK Biobank, który uwzględnia ponad 248 tysięcy ludzi z całego świata. Zidentyfikowano w sumie 538 genów, które odgrywają rolę w zdolnościach intelektualnych. Wśród nich znajduje się 187 genów powiązanych z umiejętnościami kognitywnymi.

 

Odkrycie pozwala naukowcom ustalić w przybliżeniu różnice w ilorazie inteligencji poprzez analizę śliny. W ramach kolejnych badań udało się przewidzieć te różnice wyłącznie na podstawie testów DNA.

 

Oczywiście jak dobrze wiadomo, nie tylko geny wywierają wpływ na inteligencję jednostki. Należy do tego zaliczyć także całą masę czynników zewnętrznych, jak np. środowisko, w którym dorastano, doświadczenia życiowe oraz stan zdrowia.

 


Słynny naukowiec Stephen Hawking nie żyje!

Dzisiaj w swoim domu w Cambridge zmarł wybitny fizyk Stephen Hawking. Naukowiec miał 76 lat i był uważany za jeden z najwybitniejszych umysłów naszych czasów. O śmierci uczonego poinformowała jego rodzina.

 

Bardzo sugestywne jest to, że Hawking zmarł w dzień Pi, bo 14 marca można przecież zapisać 3-14. I w taki właśnie matematyczny dzień odszedł od nas najwybitniejszy na świecie znawca zagadnień takich jak czasoprzestrzeń i czarne dziury. Znany brytyjski fizyk teoretyk odkrył między innymi promieniowanie emitowane przez czarne dziury, które od jego nazwiska określane jest promieniowaniem Hawkinga.

 

Chorował na nieuleczalną chorobę stwardnienie zanikowe boczne. Od 21 roku życia pozostawał z tego powodu przykuty do wózka inwalidzkiego. Ze względu na paraliż porozumiewał się ze światem wyłącznie za pomoca swojego komputera. Cały świat znał jego syntetyczny charakterystyczny cyfrowy głos.

Stephen Hawking był znany ze swoich kontrowersyjnych poglądów. Fizyk wierzył, że życie na Ziemi jest w coraz większym niebezpieczeństwie i może zostać zniszczone w wyniku klęski żywiołowej lub katastrofy o podłożu antropogenicznym. Ostrzegał też przed niebezpieczeństwami jakie niesie za sobą rozwój sztucznej inteligencji i robotyzacji. Wytyczył plan dla ludzkości, który polega na kolonizacji kosmosu.

 

Hawking znany był też ze swojego ateizmu. Brytyjski astrofizyk otwarcie kwestionował istnienie Boga i uważał, że Wszechświat powstał przez przypadek. Teraz, gdy jego życie dobiegło końca, będzie mógł się przekonać czy miał rację. Spoczywaj w pokoju...

 


Latające samochody PAL-V pojawią się na rynku w 2019 roku

Na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie, który rozpoczął się 8 marca, holenderska firma PAL-V zaprezentowała swój latający samochód. Jest to gotowy produkt, który już w przyszłym roku pojawi się na rynku.

 

PAL-V Liberty to dwuosobowy żyrokopter napędzany benzyną, który dodatkowo może pomieścić do 20 kg ładunku. Latający pojazd rozwija w powietrzu prędkość maksymalną 180 km/h i może osiągać wysokość do 3500 m nad powierzchnią Ziemi. Posiada zasięg 500 km w przypadku lotu jednoosobowego oraz 400 km, gdy na pokładzie maszyny znajdują się dwie osoby.

Z kolei na lądzie, PAL-V Liberty może rozpędzić się do 160 km/h w 9 sekund i potrafi pokonać ponad 1300 km trasy. Zaprezentowany żyrokopter jest ukończonym produktem, a firma z Holandii przyjmuje już zamówienia. Pierwsi klienci otrzymają te futurystyczne pojazdy w przyszłym roku.

PAL-V Liberty otrzymał certyfikaty od Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego i Federalnej Administracji Lotnictwa w Stanach Zjednoczonych. Jest to najprawdopodobniej pierwszy latający samochód, który trafi na rynek. Firma zaznacza, że do obsługi tego pojazdu niestety potrzebna jest licencja pilota. Wymagany jest również mały pas startowy. Na poniższym filmie można zobaczyć historię prac nad tym wynalazkiem.

Słowacka firma Aeromobil również jest warta uwagi. Podczas wystawy najdroższych i najekskluzywniejszych samochodów Top Marques, która odbyła się w Monako 20 kwietnia zeszłego roku ujawniono prototyp latającego samochodu gotowego do masowej produkcji. Ten pojazd bardziej przypomina samolot i wypada znacznie lepiej niż holenderski PAL-V Liberty. Co ważne, Aeromobil zamierza w przyszłości opracować w pełni autonomiczną wersję latającego samochodu, dzięki czemu klienci nie będą potrzebowali licencji pilota.

 


Chińscy naukowcy opracowali nanoroboty, które skutecznie eliminują nowotwory

Nanoroboty są przyszłością medycyny. Przekonali nas o tym chińscy naukowcy, którzy stworzyli i zademonstrowali nanomaszyny zdolne do usuwania nowotworów. Testy na organizmach żywych potwierdziły ich skuteczność.

 

Autonomiczne nanoroboty zostały opracowane dzięki specjalistom z Narodowego Centrum Nanonauki i Technologii (NCNST). Są to niewielkie zrobotyzowane systemy DNA, które są niewidoczne gołym okiem – posiadają zaledwie 90 nanometrów długości.

 

Nanoroboty te zostały zaprogramowane z pomocą tzw. aptamerów DNA i można je wyposażyć w trombinę - enzym, który powoduje krzepnięcie krwi w naczyniach krwionośnych. Nanomaszyny po wprowadzeniu do organizmu samodzielnie poszukują guzy, wnikają w nie i w ich wnętrzu uwalniają trombinę. Dzięki temu nowotwory zostają odizolowane od reszty organizmu i tracą dostęp do krwi. Innymi słowy – nowa technologia pozwala „zagłodzić” raka.

Co ważne, nanoroboty zostały wykonane z naturalnych biodegradowalnych materiałów, które usuwają się z organizmu po zakończeniu swojej misji. W przeciwieństwie do chemioterapii i radioterapii, nowa metoda walki z nowotworami nie jest szkodliwa dla zdrowych komórek, czyli jest całkowicie bezpieczna.

 

Chińscy naukowcy po raz pierwszy przeprowadzili eksperymenty na żywych organizmach. Nanoroboty zlikwidowały lub znacznie pomniejszyły guzy u myszy w ciągu dni i tygodni. Testy przeprowadzano także na świniach, których fizjologia i anatomia jest zbliżona do ludzkiej. Teraz naukowcy współpracują z firmą biotechnologiczną celem przeprowadzenia badań przedklinicznych z nadzieją na jak najszybsze wprowadzenie nowej rewolucyjnej technologii.

 


Tajemnicza anomalia pod Afryką osłabia pole magnetyczne Ziemi

Naukowcy z Uniwersytetu Rochester przeprowadzili badania w południowej Afryce. Dzięki nim dowiedzieliśmy się o zmianach, które w przeszłości zachodziły w polu magnetycznym. Archeomagnetologia być może pozwoli nam także przewidzieć kiedy dojdzie do przebiegunowania Ziemi.

 

Ostatnie odwrócenie kierunków ziemskiego pola magnetycznego przypuszczalnie miało miejsce niemal 800 tysięcy lat temu. Od 160 lat pole magnetyczne Ziemi słabnie i uważa się, że może to być zapowiedź nadchodzącego przebiegunowania. Obszar zwany anomalią południowoatlantycką, który rozciąga się od Chile w Ameryce Południowej aż po Zimbabwe w Afryce Południowej jest regionem z najsłabszym polem magnetycznym.

 

Zespół badawczy, któremu przewodził Vincent Hare pobrał próbki gliny w dolinie rzeki Limpopo, która przepływa przez Botswanę i Zimbabwe, czyli na terenach znajdujących się w zasięgu wspomnianej anomalii. W okresie pierwszego tysiąclecia żyły tam plemiona, które odprawiały rytuały polegające na spalaniu swoich chat i innych budynków. Tak się składa, że glina podgrzana do bardzo wysokich temperatur stabilizuje minerały magnetyczne, a gdy schładza się „zapisuje” dane o ziemskim polu magnetycznym.

 

Pobrany przez naukowców materiał został przebadany w laboratorium z pomocą magnetometrów i na tej podstawie udało się „odczytać” dane o sile pola magnetycznego na przestrzeni wielu stuleci. Wyniki w połączeniu z poprzednimi badaniami i modelami teoretycznymi sugerują, że obszar rdzenia jądrowego pod Afryką Południową może mieć związek z ostatnim przebiegunowaniem Ziemi i być może wpłynie także na przyszłe zmiany w ziemskim polu magnetycznym.

Źródło: ESA/ATG medialab

Geofizycy odkryli, że w latach 400-450, 700-750 i 1225-1550 miały miejsce wahania w polu magnetycznym. Naukowcy twierdzą, że pod Afryką znajduje się coś, co wywiera na nie silny wpływ. Pole magnetyczne Ziemi wywołują wirowe prądy elektryczne płynące w płynnym jądrze Ziemi. Dane sejsmologiczne ujawniły gęstszy region około 2900 km pod powierzchnią Afryki, który znajduje się niemal na granicy płynnego jądra zewnętrznego i chłodniejszego płaszcza ziemskiego. Struktura ta „siedzi” na powierzchni jądra zewnętrznego i może lekko opadać, zakłócając w ten sposób przepływ żelaza i tym samym wpływać na pole magnetyczne Ziemi.

 

Utrata naszej naturalnej tarczy ochronnej przed promieniowaniem kosmicznym z pewnością negatywnie wpłynie na życie na Ziemi, ale przede wszystkim cofnie technologicznie naszą cywilizację do średniowiecza. Naukowcy z Uniwersytetu Rochester uważają, że nadal jest zbyt wcześnie, aby mówić o nadchodzącym pełnym odwróceniu się biegunów magnetycznych. Jednak osłabienie pola magnetycznego jest intrygujące i jednocześnie niepokojące. Kolejne badania pozwolą lepiej zrozumieć ten proces i być może uda się w jakiś sposób zauważyć oznaki nadchodzącego przebiegunowania Ziemi.