Maj 2017

Kora wzrokowa jest odpowiedzialna za przewidywanie przyszłych zdarzeń

Kora wzrokowa to bardzo ważny region w mózgu i odgrywa kluczową rolę w przetwarzaniu informacji wizualnej. To dzięki niej możemy obserwować otoczenie i wyciągać odpowiednie wnioski. Wszystko to co widzą nasze oczy przekazywane jest do mózgu poprzez tzw. drogę wzrokową. Przeprowadzony przez holenderskich naukowców eksperyment wskazuje, że kora wzrokowa pozwala nam rówież przewidzieć dalsze zdarzenia.

 

Aby lepiej zrozumieć co odkryli naukowcy zaczniemy od prostego przykładu. Gdy mamy zamiar przejść przez jezdnię, rozglądamy się czy nie nadjeżdża samochód. Gdy widzimy zbliżający się pojazd uważnie się mu przyglądamy i oceniamy, czy kierowca pojedzie dalej, czy też zatrzyma się i pozwoli nam przejść na drugą stronę.

 

Analiza sytuacji, którą obserwujemy naszym wzrokiem, odbywa się w korze wzrokowej i trwa dosłownie ułamki sekundy. Nasz mózg oblicza w przybliżeniu z jaką prędkością porusza się samochód i analizuje jego trajektorię ruchu. Gdybyśmy mieli okazję zobaczyć twarz kierowcy być może uzyskalibyśmy więcej cennych informacji. Nasz mózg stara się również przewidzieć dalsze zachowanie pojazdu.

 

Neurobiolodzy z Uniwersytetu imienia Radbouda w Nijmegen przeprowadzili eksperyment, który symuluje sytuację z samochodem na jezdni. Uczestnicy badania obserwowali białą kropkę, która przemieszczała się z lewej strony ekranu do prawej, co zajmowało jej około pół sekundy. Ochotnicy wpatrywali się w jej ruchy przez kilka minut a ich mózgi były cały czas skanowane z pomocą rezonansu magnetycznego. Potem naukowcy niespodziewanie pokazali kropkę, która pojawiła się po lewej stronie ekranu i zamiast wykonać ruch - zniknęła.

 

Naukowcy zbadali aktywność w korze wzrokowej. Okazało się, że gdy biała kropka nie wykonała pełnego ruchu na ekranie, mózgi uczestników automatycznie odtworzyły całą sekwencję i co ciekawe, zrobiły to w dwukrotnie szybszym tempie, tj. w 0,25 sekundy.

Źródło: Nature Communications/Matthias Ekman et al.

Powyższy eksperyment dał naukowcom do zrozumienia, że kora wzrokowa nie tylko przetwarza informacje wizualne, ale także próbuje przewidzieć przyszłe zdarzenia na podstawie dostępnych danych. To tak jak w opisanym wyżej przykładzie z poruszającym się samochodem. Podczas kolejnych badań, neurobiolodzy będą chcieli sprawdzić które regiony pomagają korze wzrokowej przewidywać dalsze wydarzenia.

 


Chiński sklep internetowy zbuduje drona, który pozwoli dostarczać przesyłki o masie jednej tony

Jeden z największych chińskich sklepów internetowych JD.com chce opracować potężne bezzałogowce do przewożenia niezwykle masywnych przesyłek na terenie kraju. Dron będzie mógł dostarczać paczki ważące co najmniej jedną tonę.

 

JD.com to drugi największy sklep internetowy w Chinach. Na pierwszym miejscu jest Alibaba. Jednak JD.com rozwija się w bardzo szybkim tempie - w czwartym kwartale w 2016 roku firma odnotowała zyski w wysokości 11,6 miliarda dolarów, tj. około 4 miliardy dolarów więcej od Alibaby. W tym samym czasie zrealizowano ponad 500 milionów zamówień, tj. więcej o 43% niż w poprzednim kwartale. Sidney Huang, dyrektor finansowy JD.com powiedział, że firma będzie nadal inwestować w technologie i obsługę klienta, aby osiągnąć jeszcze lepsze wyniki.

 

JD.com chwali się, że zdecydowana większość przesyłek trafia w ręce klientów jeszcze w tym samym dniu, w którym złożono zamówienie. Z pomocą dronów, obsługa klienta może wejść na jeszcze wyższy poziom. W listopadzie zeszłego roku, JD.com zrealizowała pierwsze przesyłki z pomocą mniejszych dronów. Przypomnijmy, że nad podobną metodą dostawczą pracuje amerykański Amazon.

 

Chińska firma JD.com ogłosiła plany zbudowania potężnych bezzałogowców, które mogłyby przesyłać paczki o masie co najmniej jednej tony. Maszyny będą testowane w bardzo zróżnicowanej geograficznie prowincji Shaanxi, gdzie transport lotniczy z pewnością ułatwi realizację zamówień. We wspomnianej prowincji powstanie kilka baz a nowe drony będą operować w promieniu 300 kilometrów.

 


Sztuczna inteligencja AlphaGo wygrała z mistrzem gry Go

Sztuczna inteligencja opracowana przez brytyjską firmę DeepMind, która w 2014 roku została przejęta przez Google, osiągnęła wielki sukces. Podczas ostatniej rozgrywki zdołała pokonać dotychczasowego lidera w grze planszowej Go.

 

Ke Jie, który był dotychczas najlepszym graczem na świecie w Go, zmierzył się ze sztuczną inteligencją. Choć grał świetnie i momentami był naprawdę bliski zwycięstwa, jak powiedzieli analitycy, to niestety AlphaGo pokonała go za pierwszym i za drugim razem. Tym samym Ke Jie został zdetronizowany przez inteligentne oprogramowanie.

 

Gra planszowa Go jest znacznie bardziej wymagająca niż gra w szachy przez ogromną liczbę ruchów jakie można wykonać. Dotychczas uważano, że sztuczna inteligencja nie jest jeszcze na tak wysokim poziomie, aby rywalizować z człowiekiem. Tymczasem okazuje się, że AlphaGo zdołała wcześniej pokonać profesjonalnych graczy a teraz nawet światowego lidera. Ke Jie wciąż pozostaje najlepszym ludzkim graczem w Go, lecz inteligentny algorytm, jak widać, pozostaje niepokonany.

 

Rozgrywka w Go składa się z trzech partii. SI wygrała pierwszy i drugi mecz a w sobotę odbędzie się finałowa rozgrywka. Ke Jie prawdopodobnie będzie próbował swoich sił. Sztuczna inteligencja zmierzy się również z pięcioma chińskimi profesjonalistami, którzy połączą swoje siły przeciwko algorytmowi i zastosują różne strategie. 

 


Odkryto 40 nowych genów odpowiedzialnych za inteligencję

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Free University z Amsterdamu pozwoliło zidentyfikować grupę 40 genów, które wpływają na inteligencję człowieka. Jest to największe jak dotąd odkrycie w tej dziedzinie.

 

Genetyk Danielle Posthuma i jej zespół poszukiwała markerów genetycznych powiązanych z inteligencją u 13 różnych grup ludzi o pochodzeniu europejskim. Analiza obejmowała łącznie 60 tysięcy osób dorosłych i 20 tysięcy dzieci. Wykryto w sumie 52 geny, w tym 40 zupełnie nowych, które wpływają na inteligencję człowieka.

 

Zidentyfikowane geny odpowiedzialne są za budowę zdrowych neuronów oraz połączeń synaptycznych, jednak ich wpływ na IQ jest stosunkowo niewielki i wynosi około 5%. Tymczasem szacuje się, że człowiek może posiadać setki a nawet tysiące takich genów, więc naukowcy mają przed sobą mnóstwo pracy.

 

Wyniki poprzednich badań sugerują, że geny mogą wpływać na inteligencję człowieka w 50%. Istnieje również całe mnóstwo innych czynników, np. czynniki środowiskowe, które kształtują nasz iloraz inteligencji.

 


Na podstawie polubień na Facebooku można stworzyć profil psychologiczny

Dzisiejsza młodzież a nierzadko też dorośli bywają uzależnieni od Facebooka. Serwis społecznościowy pozwala nam komunikować się z innymi osobami za darmo, lecz pojawiają się tam również reklamy o różnej tematyce i wiele innych informacji, które można "polubić". Kliknięcie w "Lubię to!" jest bardzo proste i zajmuje dosłownie chwilę czasu, lecz na podstawie naszych polubień można w łatwy sposób opracować indywidualny profil psychologiczny.

 

Facebook i inne portale społecznościowe z pewnością są obserwowane przez agencje wywiadowcze, takie jak CIA. Nie byłoby w tym nic dziwnego - ludzie sami wstawiają tam swoje zdjęcia, opisują siebie, swoje zainteresowania i zamieszczają newralgiczne dane na swój temat. Tzw. twarzoksiążka to zbiór informacji dotyczących wielu mieszkańców naszej planety. W marcu 2017 roku, Facebook posiadał 1,94 miliarda aktywnych użytkowników! (źródło)

 

Z pomocą odpowiednich programów można w bardzo łatwy sposób poznać osobowość i preferencje dowolnej osoby. Zresztą wiadomo o tym nie od dziś. Jednak polski naukowiec, dr. Michał Kosiński z Uniwersytetu Stanforda stworzył algorytm, który na podstawie naszej aktywności w mediach społecznościowych tworzy kompletny obraz konkretnego użytkownika. Jak sam twierdzi, 70 polubień wystarcza, aby przewidzieć znajomość charakteru danej osoby lepiej, niż jej przyjaciel. 150 polubień pozwoli programowi poznać kogoś lepiej niż jego własni rodzice. Natomiast przy 300 polubieniach, oprogramowanie dogłębnie rozszyfruje człowieka i pozna go lepiej od jego życiowego partnera.

Algorytm ten pozwala stworzyć profil psychologiczny i potrzebuje do tego mniej informacji niż inne programy tego typu. Michał Kosiński otrzymał od portalu Facebook dwie informacje - pierwsza była propozycją pracy, zaś w drugiej zagrożono podjęciem kroków prawnych. Dowiadujemy się również, że Donald Trump wynajął firmę, która skorzystała z tego algorytmu, aby pomóc miliarderowi wygrać wybory prezydenckie. To już mówi samo za siebie.

 

Każdy może wejść na stronę Uniwersytetu Stanforda i wypełnić kwestionariusz, aby sprawdzić skuteczność algorytmu. Kwestionariusz znajduje się tutaj.

 


Dubaj wprowadził pierwszego robota policyjnego

W Dubaju maszyny zaczynają przejmować obowiązki funkcjonariuszy policji. Robot humanoid opracowany przez hiszpańską firmę PAL Robotics otrzymał właśnie pracę mundurowego. Z biegiem czasu Dubaj chce, aby inteligentne roboty zastąpiły 25% pracowników policji.

 

Humanoid z pewnością nie nadaje się do łapania przestępców, ale potrafi identyfikować twarze ludzi. Posiada również wbudowany ekran dotykowy, na którym można zgłaszać przestępstwa lub zapłacić mandat za niektóre wykroczenia. Na dzień dzisiejszy roboty tego typu nie będą mieć zbyt wielu obowiązków, lecz w przyszłości Dubaj chce wykorzystać je jako pełnoprawnych funkcjonariuszy policji. To oznacza, że koniecznie będzie trzeba ulepszyć te maszyny.

 

Dubaj ma bardzo ambitne plany. Emirat chce korzystać wyłącznie z najnowszych technologii i już zaplanowano, że do 2030 roku 25% funkcjonariuszy policji zostanie zastąpionych robotami. Co więcej, planuje sie otworzenie pierwszego na świecie posterunku, który będzie obsługiwany tylko i wyłącznie przez maszyny.

 


Chińscy naukowcy stworzyli krople ciekłego metalu

Naukowcy z Shenzhen University opracowali udoskonaloną wersję ciekłego metalu, która posiada zwiększoną wytrzymałość i przestaje przylegać do powierzchni. Dzięki zastosowaniu nowej metody jesteśmy o krok bliżej od miękkiej robotyki i elektroniki.

 

Przygotowanie i wykonanie kropel ciekłego metalu wysokiej jakości nie jest łatwe. Materiał ten najczęściej powstaje w wyniku połączenia galu, cyny i indu. Niestety w praktyce ciekły metal nie posiada zbyt wielu zastosowań, ponieważ na powierzchni kropli powstają cienkie warstwy tlenków przez co stają się lepkie i przylegają do powierzchni.

 

Badacze z Shenzhen University wynaleźli pewne rozwiązanie dla tego problemu. Opracowano krople ciekłego metalu, które zanurzono w roztworze wodorotlenku sodu na 3 sekundy. Następnie zostały "owinięte" małymi cząsteczkami politetrafluoroetylenu (PTFE), które przykleiły się do powierzchni.

 

Powyższa metoda pozwoliła zmodyfikować właściwości chemiczne na powierzchni kropli. Ciekły metal stał się bardziej elastyczny i uzyskał większą wytrzymałość mechaniczną a co najważniejsze, odbijał się od powierzchni. Ten niezwykły materiał posiada zastosowanie w medycynie - w 2014 roku podczas eksperymentów na żabach wykorzystano ciekły metal o nieco innym składzie do połączenia odciętych nerwów. W przyszłości przyczyni się również do powstania tzw. miękkiej elektroniki oraz miękkiej robotyki. Ciekły metal mógłby zostać wykorzystany do zbudowania robota T-1000, znanego z filmu pt.: "Terminator".

 


Badania wirusa Zika wykażą czy można go stosować jako lek na nowotwory mózgu

Wirus Zika, przenoszony przez komary takie jak Aedes aegypti, może spowodować gorączkę i wysypkę a gdy kobieta w ciąży zostanie nim zarażona, dziecko może zachorować na tzw. mikrocefalię, czyli małogłowie. Lecz zdaniem naukowców, wirus może mieć również swoje dobre strony. Przyszłe eksperymenty mają wykazać czy Zika posiada zdolność do zabijania komórek rakowych.

 

Badania zostaną sfinansowane przez brytyjską organizację charytatywną Cancer Research UK. Naukowcy doszli do wniosku, że skoro wirus Zika zwykle atakuje rozwijające się komórki mózgowe płodów to powinien również niszczyć nowotworowe komórki w mózgu, będące w fazie rozwoju.

 

Wirus Zika jest nam znany od około 70 lat, lecz najwięcej mówiło się o nim podczas epidemii, która wybuchła w Brazylii w lipcu 2015 roku. Najbardziej narażone były kobiety w ciąży, ponieważ Zika wywołuje poważne problemy neurologiczne u nienarodzonych dzieci.

 

Zakażenie wirusem często przebiega bezobjawowo w przypadku osób dorosłych. Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge sprawdzą, czy zdolność wirusa do przełamania bariery krew-mózg i niszczenia rozwijających się komórek może zostać wykorzystana do zwalczania glejaka wielopostaciowego - nowotworu złośliwego mózgu. Eksperymenty zostaną najpierw przeprowadzone na komórkach rakowych w laboratorium a następnie na myszach. 

 


GRAVITONZERO - polski rewolucyjny napęd lotniczy

Gravitonzero Drive

Akari Aerospace od 30 lat opracowywało nowy napęd lotniczy. Głównym założeniem projektu było przenoszenie ludzi i towarów w miastach oraz podróżowanie na długie dystanse bez potrzeby międzylądowania z jednoczesnym wykluczeniem możliwości upadku i zderzenia. Nowy napęd został przetestowany. Robocza nazwa to Gravitonzero Drive.

 

Możliwe jest swobodne manewrowanie między obiektami tuż nad drogami, jak i podróże na długie dystanse na wysokości do 11 km (ograniczenie dla wersji cywilnej) w każdych warunkach pogodowych. Pojazd może się poruszać na wodzie jak i pod wodą.

Na obecnym etapie opracowane są już 3 wersje nowego środka transportowego: możliwość transportu 1 pasażera, 5-pasażerów oraz 200-stu. Koszt przy masowej produkcji wersji 5-osobowej w założeniu nie będzie przekraczał ceny samochodu. Firma nie korzysta z rozwiązań z przemysłu motoryzacyjnego i lotniczego.

Akari 200 passengers

W obecnej fazie projektu jest opracowywany prototyp komercyjny - pokazowy 5-cio osobowy, wyposażony we wszystkie dodatkowe funkcjonalności. Jedną z nich jest monitorowanie stanu zdrowia pasażerów oraz systemu geolokalizacyjnego - autostop z nawigacją kwantową, którego założeniem jest uniemożliwienie przekroczenie granic danego kraju osobom do tego nieupoważnionym.

 


Nowy robot chirurgiczny pozwoli wykonać trepanację czaszki w ciągu 150 sekund

Automatyzacja z pewnością ma swoje zalety. Co prawda roboty mogą w przyszłości przyczynić się do masowego bezrobocia, lecz w wielu przypadkach ich obecność jest naprawdę korzystna. Przykładowo robot chirurgiczny potrafi być szybszy i bardziej precyzyjny od człowieka.

 

Naukowcy z Uniwersytetu w Utah zbudowali specjalistyczną maszynę, która bezbłędnie może wykonać bardzo czasochłonny zabieg. W pierwszej kolejności pobierane są szczegółowe informacje dotyczące czaszki pacjenta i położenia wrażliwych struktur, takich jak nerwy i żyły. Następnie z pomocą specjalnego oprogramowania chirurdzy programują miejsce, w którym zostanie wywiercony otwór. Jest to bardzo ważny etap, który pozwoli uniknąć ewentualnego uszkodzenia obszarów wrażliwych.

 

Robot wyposażony w wiertło potrafi szybko i bardzo precyzyjnie wykonać trepanację czaszki. Maszyna potrafi wykryć, gdy wiertło jest zbyt blisko np. nerwu twarzowego i wtedy automatycznie wyłączy się. Twórcy zrobotyzowanego trepanatora twierdzą, że z pomocą ich technologii czas potrzebny na wykonanie otworu w czaszce może zostać skrócony nawet 50-krotnie. Trepanacja czaszki z pomocą wiertarki ręcznej zajmuje około dwóch godzin, co oznacza, że robot potrafi tego dokonać nawet w ciągu 150 sekund.

 

Naukowcy testowali już swój wynalazek - najpierw na wykonanych z plastiku blokach, a następnie na prawdziwych czaszkach. Ostateczna wersja robota chirurgicznego jest lekka i mobila co z pewnością ułatwi przenoszenie go między salami operacyjnymi. Zespół pracuje teraz nad komercjalizacją tego urządzenia. Szacuje się, że zrobotyzowany trepanator może kosztać najwięcej 100 tysięcy dolarów, tj. ponad 370 tysięcy złotych.