Kwiecień 2014

Odkryto nowy kształt geometryczny, przypominający helisę

Zespół inżynierów z Uniwersytetu Harvarda odkrył, że poprzez zniekształcenie regularnej helisy można stworzyć nowy kształt geometryczny. Praca na ten temat pojawiła się w czasopiśmie PLOS ONE.

 

Nowe helisy (z ang. hemihelix) o których mowa, to pseudowalcowy, zakrzywiony kształt geometryczny, który w swojej najprostszej postaci składa się z dwóch spiral o przeciwnej chiralności, połączonych wypaczeniem. Przeprowadzony eksperyment z użyciem taśmy elastomerowej wykazał jednak, że mogą one występować również z wieloma odwróceniami chiralności.

 

Przemiana helisy w tzw. hemihelisę oraz liczba wypaczeń zależna jest od stosunku wysokości do szerokości przekroju poprzecznego taśmy. Odkrywcy twierdzą, że zjawisko to nie zostało zaobserwowane w przyrodzie, ponieważ inne rodzaje materiałów po prostu pękłyby podczas rozciągania w taki sposób. Dodają również, że jest ono w pełni deterministyczne i nie ma w tym żadnej przypadkowości.

 

 

Dodaj komentarz

loading...

Dzięki kropkom kwantowym, szyby w oknach mogą funkcjonować niczym panele słoneczne

Wygląda na to, że panele fotowoltaiczne, które gromadzą energię słoneczną i konwertują ją w energię elektryczną, nie będą musiały być już montowane na dachu domu. Naukowcy, którzy opracowali kropki kwantowe nowej generacji ogłosili iż szyby znajdujące się w naszych oknach mogą generować energię elektryczną niczym panele słoneczne.

 

Pracą zajęli się uczeni z Los Alamos National Laboratory oraz University of Milano-Bicocca, którzy stworzyli luminescencyjny koncentrator energii promieniowania słonecznego (LSC), wykorzystujący specjalnie zaprojektowane kropki kwantowe nowej generacji. Urządzenie działa niczym antena pochłaniająca światło, która skupia promieniowanie słoneczne zebrane z dużego obszaru na znacznie mniejszą powierzchnię ogniwa fotowoltaicznego, co powoduje zwiększenie jego mocy.

 

LSC posiada sztucznie wywołane duże oddzielenie pasma absorpcji od pasma emisji. Kropki kwantowe zostały wykonane z selenku kadmu, którego gruba warstwa absorbowała światło, oraz siarczku kadmu, dzięki któremu następowała emisja. Rozdzielenie funkcji absorpcji i emisji światła znacznie zmniejszyło straty podczas ponownego wchłaniania promieniowania.

 

Kropki kwantowe zostały umieszczone w dużej, przeźroczystej płycie polimerowej z polimetakrylanu metylu (PMMA) o rozmiarach kilkudziesięciu centymetrów. Pomiary spektroskopowe nie wykazały praktycznie żadnych strat przy ponownej absorpcji na wymienioną wyżej odległość, natomiast badania z zastosowaniem symulowanego promieniowania słonecznego wykazały zdolność do wchłaniania fotonów na poziomie około 10%.

 

 

Źródło: http://www.lanl.gov/newsroom/news-releases/2014/April/04.14-shiny-quantum-dots.php

Dodaj komentarz

loading...

Zaprezentowano pierwszy na świecie samoczyszczący się samochód

Nissan zaprezentował niedawno samochód, który dzięki specjalnej technologii jest niemal całkowicie odporny na zabrudzenia. Poruszając się po terenach błotnistych nie będziemy musieli sobie zawracać głowy myciem naszego pojazdu.

 

Chodzi tu o specjalną, a co najważniejsze trwałą warstwę hydrofobowego i oleofobowego materiału, który napylany jest dodatkowo na lakier samochodu. Technologia Ultra-Even Dry została opracowana przez grupę inżynierów z firmy Ultra Tech International.

 

Jak widać na poniższym teście, warstwa spisuje się bardzo dobrze a błoto i inne zabrudzenia dosłownie odbijają się od samochodu. Twórcy mają nadzieję, że dzięki temu, właściciele swoich pojazdów nie będą musieli już nigdy marnować czas na mycie samochodu.

 

 

Dodaj komentarz

loading...

Fizycy potwierdzili istnienie egzotycznych hadronów

Korzystając z największego na świecie akceleratora, Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC) udało się potwierdzić istnienie tzw. egzotycznych hadronów, złożonych z dwóch kwarków i dwóch antykwarków. Fizycy uważają, że istniały one we Wszechświecie na mikrosekundę tuż po Wielkim Wybuchu, po czym prawdopodobnie rozpadły się.

 

Odkryty w ramach eksperymentu egzotyczny hadron został oznaczony jako Z(4430). Według teorii kwarków, bariony składają się z trzech kwarków, antybariony z trzech antykwarków a mezony z jednego kwarka i jednego antykwarka. Istnienie egzotycznych hadronów, składających się z dwóch kwarków i dwóch antykwarków, rozważano juz w przeszłości, natomiast jego pierwsze ślady wykryto jeszcze w 2008 roku.

 

Fizycy twierdzą, że cząstki te mogą istnieć tylko w środowisku, w którym znajdują się ekstremalnie wysokie energie, dlatego też uważają, że mogły powstać na niezwykle krótką chwilę dosłownie tuż po Wielkim Wybuchu. Badacze zastanawiają się również czy istnieją inne cząstki, złożone z czterech kwarków.

 

 

Źródło: http://www.popsci.com/article/science/indisputable-proof-new-four-quark-particle

Dodaj komentarz

loading...

Ładowarki bezprzewodowe mogą naładować wiele urządzeń jednocześnie na duże odległości

Tradycyjne metody ładowania telefonów komórkowych i innych urządzeń elektrycznych prawdopodobnie odejdą w niepamięć, gdy rozwinięta zostanie technologia tzw. ładowania bezprzewodowego. Dzięki temu, urządzenia nie będą musiały być podłączone do gniazdka i pozbędziemy się niewygodnych, plątających się kabli.



Gry wideo zwiększają grubość niektórych części mózgu

Jak wynika z badań, opublikowanych w czasopiśmie PLOS ONE, istnieje solidny związek pomiędzy graniem w gry wideo a grubością niektórych części mózgu. Im więcej czasu poświęca się tego typu rozrywce, tym większy jest efekt.

 

Badania zostały przeprowadzone na nastolatkach, którzy spędzają swój czas na grach wideo. Uczeni zaobserwowali u nich wzrost grzbietowo-bocznej części kory przedczołowej, która zarządza pamięcią operacyjną i planowaniem, oraz lewego płata czołowego, odpowiedzialnego za uwagę wzrokową i dobrowolny ruch oka. Procesy te są intensywnie zaangażowane podczas gier wideo. Grubość warstwy korowej może mieć związek z liczbą skomplikowanych połączeń w tych regionach mózgu.

 

Związek między ilością czasu, spędzonego na grach wideo a grubością wyżej wymienionych części mózgu nie określa przyczyny i skutku, ale uczeni twierdzą, że behawioralne dowody z innych badań sugerują, że gry wideo mogą być tego przyczyną. Wcześniej wykazano, że uczestnicy badania skuteczniej używają danych zmysłowych po graniu w gry wideo. Natomiast osoby, które rzadko grały, mogły osiągnąć podobne wyniki, po spędzeniu 50 godzin w tygodniu na grach wideo.

 

 

Dodaj komentarz

loading...

Opracowano model pierwszego na świecie spasera, wykonanego z grafenu i nanorurek węglowych

Spaser jest w pewnym sensie opisywany jako nanolaser, który emituje wiązkę światła widzialnego poprzez wibrację wolnych elektronów. Termin ten został opisany po raz pierwszy w 2003 roku, natomiast pierwsze urządzenie wykorzystujące to zjawisko powstało w 2009 roku.

 

Sama nazwa pochodzi z języka angielskiego od "Surface Plasmon Amplification by Stimulated Emission of Radiation" (SPASER), co w języku polskim oznacza zjawisko wzmacniania plazmonów powierzchniowych poprzez wymuszoną emisję promieniowania. 5 lat temu opracowano nanolaser oparty na spaserze, składający się ze sfer o średnicy 44 nanometrów. Spasery zawierały złoty rdzeń, otoczony przez powierzchnię, podobną do szkła.

 

Naukowcy z Monash University's Department of Electrical and Computer Systems Engineering (ECSE) stworzyli jednak model pierwszego na świecie spasera, wykonanego w całości z węgla i grafenu. Dzięki temu, ich spaser będzie bardziej wytrzymały i elastyczny oraz będzie mógł pracować w wysokich temperaturach. Właściwości te będą korzystne dla opracowania niezwykle cienkich telefonów komórkowych, wdrukowanych w odzież.

 

Grafen oraz nanorurki węglowe są ponad stukrotnie wytrzymalsze od stali i znacznie lepiej przewodzą ciepło i elektryczność od miedzi. Badania po raz pierwszy wykazały, że mogą one oddziaływać i przekazywać energię poprzez światło.

 

 

Źródło: http://dx.doi.org/10.1021/nn406015d

Dodaj komentarz

loading...

W przyszłości, elektrownie jądrowe mogą znajdować się na powierzchni wody

Naukowcy z MIT opracowali koncepcję pływających po oceanie elektrowni atomowych, odpornych na tsunami i trzęsienia ziemi. Pomysł ten pojawił się ze względu na katastrofę, jaka miała miejsce w elektrowni jądrowej Fukushima, która została zniszczona w 2011 roku.

 

Według tego projektu, elektrownie atomowe znajdowałyby się około 10 kilometrów od wybrzeża. Na powierzchni pływającego obiektu mogłyby zostać zbudowane pokoje mieszkalne, pomieszczenia kontrolne, zbiornik oraz lotnisko, natomiast pod powierzchnią znajdowałby się reaktor, który mógłby się automatycznie schładzać. Pozwoli to zapobiec stopnieniu i wycieku materiałów radioaktywnych.

 

Pomysł ten, jak się okazuje, wcale nie jest nowy a naukowcy z MIT prawdopodobnie zostali zainspirowani rosyjskim projektem elektrowni jądrowej, umieszczonej na masywnym okręcie Akademik Lomonosov. Rosjanie planują już w 2016 roku wykorzystać pierwszy taki statek, który mógłby produkować prąd dla małego miasta o populacji 200 tysięcy mieszkańców.

 

Według koncepcji amerykańskich naukowców, pływająca elektrownia jądrowa może zostać przymocowana do dna morskiego a pod wodą ciągnęłaby się linia elektryczna, od pływającego obiektu do wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Dalsze badania będą konieczne aby dopracować każdy szczegół projektu.

 

 

Źródło: http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/amerykanscy-uczeni-pracuja-nad-projektem-plywajacych-elektrowni-jadrowych

Dodaj komentarz

loading...

Pierwsze formy życia mogły powstać w kraterach poimpaktowych

Naukowcy prawdopodobnie po raz pierwszy w historii odkryli skamieniałości śladowe mikroorganizmów wewnątrz krateru uderzeniowgo. Podejrzewa się, że najwcześniejsze formy życia mogły powstać w wyniku upadku meteorytu.

 

Zespół uczonych z Western's Faculty of Science i Centre for Planetary Science and Exploration (CPSX) przeprowadzał analizę skał z Nördlinger Ries. Jest to krater uderzeniowy o średnicy 24 kilometrów, który znajduje się w zachodniej części Bawarii. Impakt miał miejsce około 14.5 miliona lat temu.

 

Wraz z uderzeniem meteorytu towarzyszyło topnienie skał, które następnie szybko się chłodziły, tworząc tzw. impaktyty, zawierające różne mikroskopijne struktury i kryształy. W trakcie badań skał, uczeni odkryli rzadkie rurkowate cechy o średnicy od jednej milionowej (tj. 0,000001) do trzech milionowych metra. Uważa się, że są to pierwsze skamieniałości śladowe mikroorganizmów w impaktytach.

 

Zdaniem odkrywców, zachowana aktywność biologiczna w impaktytach ma istotne, astrobiologiczne implikacje dla życia na wczesnej Ziemi, jak również dla poszukiwania życia na innych planetach.

 

 

Źródło: http://geology.gsapubs.org/content/early/2014/04/08/G35293.1

Dodaj komentarz

loading...

Pogoń za szczęściem odbiera nam radość z życia

Choć wielu ludzi poszukuje szczęścia i czyta informacje, które tłumaczą jak być szczęśliwym, człowiek mimo wszystko nie doświadcza go a nawet staje się mniej radosny. Z przeprowadzonych badań wynika, że pogoń za szczęściem tak naprawdę nam je odbiera.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda wskazują na skuteczne sposoby, które pozwolą odnaleźć szczęście w życiu. Jednym z nich są zadania kierujące się ku życzliwości wobec drugiej osoby. Próbując wykonać postawione przed sobą konkretne cele, istnieje większa szansa iż realistyczne oczekiwania sukcesu zostaną spełnione, w przeciwieństwie do celów bardziej abstrakcyjnych.

 

Główny autor badania, psycholog społeczny Jennifer Aaker twierdzi, że choć pragnienie szczęścia osobistego może być jasne to ścieżka do jego osiągnięcia jest nieokreślona. Ludzie często myślą że wiedzą co prowadzi do szczęścia, jednak ich przewidywania, dotyczące tego co uczyni ich szczęśliwym, są często niedokładne.

 

Drugim skutecznym sposobem na zwiększenie szczęścia jest próba uszczęśliwienia drugiej osoby. Badacze przeprowadzili jednak eksperyment aby sprawdzić czy szczęście osobiste może wzrosnąć przez niektóre akty życzliwości. Podczas przeszczepów szpiku kostnego, uczeni koncentrowali się na tym co zwiększy szczęście dawcy - gdy lekarz da większą nadzieję potrzebującemu na znalezienie materiału od dawcy, czy poinformowanie iż istnieje większa szansa na znalezienie dawcy.

 

Jak się okazało, dawców szpiku kostnego bardziej uszczęśliwiało to, że mogą pomóc zapewnić materiał osobie potrzebującej. Badacze twierdzą iż jest to spowodowane postrzeganiem dawcy, że jego rzeczywiste czyny bardziej spełniają oczekiwania zrealizowania swojego celu, jakim jest pomoc drugiej osobie.

 

Mniejsza różnica między oczekiwaniami osiągnięcia celu danej osoby a rzeczywistymi wynikami, gdy postawiony przed sobą cel jest sformułowany w sposób bardziej konkretny, prowadzi do większego poziomu szczęścia. Natomiast cele abstrakcyjne są bardziej nierealne, a co za tym idzie zapewniają mniej szczęścia.

 

Uczeni ostrzegają jednak, że bycie prospołecznym nie zawsze może być dobre. Rozbieżności między aspiracjami a rzeczywistością mogą być czynnikami krytycznymi, które w skrajnych przypadkach mogą nawet spowodować iż pomaganie drugim ludziom stanie się źródłem nieszczęścia.

 

Pogoń za abstrakcyjnymi celami oraz oczekiwanie, że ich nieustające pomaganie doprowadzi do dużych i szybkich zmian na lepsze może wywołać u ludzi efekt przepalenia się, gdy ich cele nie zostaną zrealizowane. Może to mieć bardzo negatywny wpływ na ich szczęście. Autorzy badania zaznaczają, że najważniejsze jest aby przeformułować wyznaczone cele i bardziej konkretnie je określić. Pozwoli to zwiększyć szczęście osobiste.

 

 

Źródło: http://news.stanford.edu/news/2014/april/giving-and-happiness-041414.html

Dodaj komentarz

loading...