Grudzień 2013

Naukowcy chcą wykorzystać drukarki 3D do stworzenia ludzkiej wątroby

Niejednokrotnie informowaliśmy na portalu jak wiele możliwości daje technologia trójwymiarowego druku. Dzięki drukarkom 3D można stworzyć rzeczy codziennego użytku, broń lub protezy a naukowcy chcą teraz drukować nawet ludzkie narządy.



NASA opracowuje futurystycznego robota, który może zastąpić łaziki

Choć na pierwszy rzut oka robot "Super Ball Bot" może bardziej przypominać chaotycznie poskładany namiot, to właśnie on może zrewolucjonizować przyszłe maszyny przeznaczone do eksploracji innych światów. Jego nietypowa konstrukcja powoduje iż może zostać zrzucony na obcą planetę lub księżyc bez spadochronu.



Promieniowanie ultrafioletowe wytwarza ogromne ilości witaminy D w grzybach

Najlepszym sposobem nabycia kluczowej dla naszego zdrowia witaminy D jest oczywiście rozłożenie się na kocu i opalanie się. Naukowcy odkryli jednak, że ewentualny jej niedobór można łatwo nadrobić spożywając grzyby, które dzięki odpowiedniemu promieniowaniu ultrafioletowemu posiadają duże ilości tej witaminy.



Palenie zmienia ludzkie DNA a choroby mogą wpłynąć na zdrowie przyszłych pokoleń

Badanie przeprowadzone na początku tego miesiąca wykazało, że nasze wspomnienia zapisują się w postaci pamięci genetycznej i przechodzą na następne pokolenia. Tym razem dowiadujemy się, że podobna sytuacja jest z paleniem papierosów, które powoduje tak wielkie a zarazem szkodliwe zmiany w ludzkim DNA iż mogą one zostać przekazane następnym pokoleniom.

 

Genom, czyli materiał genetyczny, jest dziedziczony z pokolenia na pokolenie, jednak może on ulegać zmianom w trakcie trwania życia człowieka - proces ten znany jest pod nazwą modyfikacji epigenetycznych. Mogą one zachodzić same wraz z wiekiem, jednak wpływ na ich powstawanie mają również czynniki środowiskowe (np. narażenie na działanie pewnych substancji chemicznych), czy prowadzony styl życia.

 

Szwedzcy naukowcy byli bardzo zaskoczeni tym, jak duże zmiany w ludzkim DNA powoduje palenie papierosów. Badania wykazały, że stopień tych zmian u niektórych ludzi był bardzo duży - w niektórych genach zaobserwowano 20% zmiany. Zgodnie z wynikami badań, choroby spowodowane paleniem, np. choroby nowotworowe, cukrzyca, czy obniżenie odpornosci, mogą mieć daleko idące konsekwencje i wpłynąć na stan zdrowia przyszłych pokoleń.

 

Stąd wniosek, że paląc - ludzie narażają się na działanie toksyn, które powoduja zmiany w DNA i w aktywności tych genów, które - jak udowodniono w wielu innych badaniach - odpowiadają za powstawanie takich chorób, jak nowotwory, cukrzyca, czy różne zaburzenia genetyczne. Tym samym zwiększają ryzyko powstania tych zaburzeń u swoich dzieci.

 

 

Źródło: http://tylkomedycyna.pl/wiadomosc/palenie-powoduje-nieodwracalne-zmiany-w-ludzkim-dna

Dodaj komentarz

loading...

Przerwy w nauce mają korzystny wpływ na pamięć długotrwałą

Dotychczasowe badania wykazały, że uczenie się z przerwami pomaga zwiększyć żywotność komórek nerwowych w hipokampie. W tej części mózgu powstaje pamięć długotrwała. Tryb uczenia się z przerwami ma znacznie lepszy efekt na zapamiętywanie, niż gdy uczymy się wszystkiego na raz.

 

Tzw. efekt odstępu (z angielskiego: "spacing effect") pojawił się po raz pierwszy w 1885 roku i został opisany przez niemieckiego psychologa Hermanna Ebbinghausa. Jak przed chwilą wspominaliśmy, dotyczy on właśnie tego w jaki sposób staramy się wchłaniać wiedzę - czy uczymy się wszystkiego na raz bez żadnych przerw, czy też pozwalamy swojemu mózgowi odpoczywać w trakcie nauki. Wiele wskazuje na to, że ten drugi tryb jest bardziej pożyteczny a naukowcy z Narodowego Instytutu Nauk Fizjologicznych w Japonii potwierdzili to w swoim najnowszym badaniu.

 

Według publikacji zamieszczonej w czasopiśmie PNAS, uczeni przeszkolili dwie grupy myszy do śledzenia ruchomych obrazków i badali ich tzw. poziomą reakcję optokinetyczną, czyli refleks pomagający śledzić scenerię podczas podróży w pociągu. Tylko jedna grupa otrzymywała przerwy między poszczególnymi badaniami.

 

Myszy spoglądały na szybko poruszające się obrazy a kamera śledziła ruch oczu aby sprawdzić jak szybko reagują one na obraz. Mimo początkowych trudności, obie grupy przyzwyczaiły się do prędkości i były w stanie szybciej reagować w kolejnych badaniach. Uczeni jednak zwracają uwagę, że ta grupa, która miała wystarczająco dużo odpoczynku między poszczególnymi badaniami była w stanie zapamiętać aby dostosować się do prędkości przez dłuższy czas. Godzina przerwy między badaniami pomogła im przypomnieć to co nauczyły się przez ponad cztery tygodnie. Natomiast druga grupa była w stanie zapamiętać szkolenie tylko na okres tygodnia.

 

Retencja pamięci w godzinach treningu była powiązana ze spadkiem liczby połączeń komórek nerwowych i zmianami strukturalnymi w konkretnej grupie tych komórek. Tzw. komórki Purkiniego odgrywają istotną rolę w kontrolowaniu umiejętności motorycznych. Defekty w tych komórkach mogą prowadzić do słabego wchłaniania wiedzy oraz niepełnosprawności przypominającej autyzm. Zmiany w systemie Purkiniego zachodziły bardzo szybko u myszy z przerywanym trybem nauczania, nawet w ciągu 4 godzin po treningu, natomiast w drugiej grupie trwało to kilka dni.

 

Co więcej, nauczanie z przerwami tworzy powtarzające się szczyty w aktywności białek sygnalizacyjnych, podczas gdy ciągłe uczenie się tworzy tylko jeden szczyt - 20 minut po treningu. Naukowcy podczas eksperymentów odkryli, że odzyskiwanie informacji jest szybsze a nauka z przerwami pomaga myszom formować pamięć długotrwałą.

 

 

Źródło: http://www.pnas.org/content/early/2013/12/17/1303317110

Dodaj komentarz

loading...

Zmiany aktywności słonecznej mają niewielki wpływ na klimat, twierdzą badacze

Dotychczas naukowcy próbowali przekonać nas, że to ludzkość i jej działalność powoduje globalne ocieplenie, a co za tym idzie, koniecznie trzeba wprowadzić we wszystkich krajach limity emisji dwutlenku węgla. Z badania opublikowanego w Nature Geoscience wynika iż nasza najbliższa gwiazda ma bardzo mały wpływ na klimat na Ziemi.

 

Średniowieczna anomalia klimatyczna miała miejsce w latach 950-1250 i był to okres ocieplenia w niektórych regionach, natomiast mała epoka lodowcowa trwała od 1450-1850. Dotychczasowe badania łączyły wysoką oraz niską aktywność słoneczną z tymi zjawiskami klimatycznymi. Naukowcy z University of Edinburgh próbowali ustalić przyczyny zmian klimatycznych na półkuli północnej w ciągu ostatnich 1000 lat korzystając z danych uzyskanych z pierścieni drzew i innych źródeł historycznych. Dane te zostały następnie porównane do modeli komputerowych oraz zmian aktywności słonecznej.

 

Zespół uczonych odkrył, że do roku 1800 aktywność wulkaniczna była głównym czynnikiem wpływającym na zmiany klimatu - pył wulkaniczny utrudnia przedostawanie się promieni słonecznych do powierzchni Ziemi, ochładzając i wysuszając klimat. Natomiast od 1900 roku, jak twierdzą uczeni, emisje gazów cieplarnianych doprowadziły do wzrostu średniej globalnej temperatury. Jeden z badaczy Andrew Schurer przekonuje, że wpływ Słońca na klimat w przeszłości został źle zrozumiany i jest niewielki, natomiast aktywność wulkaniczna i gazy cieplarniane miały istotne znaczenie.

 

 

Źródło: http://www.redorbit.com/news/science/1113034410/solar-activity-has-little-effect-on-climate-122313/

Dodaj komentarz

loading...